Denník N

Zákaz divákov na slovenskom hokeji: keď vám nenadávajú, viac vyhrávate

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Autor je ekonóm, pracuje v Kancelárii prezidentky SR. Jeho názory vyjadrujú jeho názory. Nie je členom ani sympatizantom žiadnej politickej strany.

Aj dnes boli fanúšikovia šiestym hráčom na ľade. Vďaka nim oceliari z východu rozdrvili vo svojom svätostánku kamzíkov spod Tatier. V Bratislave si domáci brankár správne postavil žŕdky na svojej svätyni a maskot Harvy, ktorý za svoje meno vďačí Harvardským investičným fondom, popohnal domácich slovanistov k cennej výhre nad medveďmi z Miškolca.

Športová terminológia je preplnená náboženskými metaforami, stereotypnými prezývkami aj verbálnymi barličkami. Nad nimi tróni donekonečna omieľaný „zákon o výhode domáceho prostredia“. Tohtoročná sezóna hokejovej Tipos extraligy bola špecifická v tom, že sa odohrala prakticky bez divákov. Domácich nikto nepovzbudzoval a hosťom nenadávali. Naskytla sa preto jedinečná možnosť overiť pravdivosť „zákona o výhode domáceho ľadu“. Pomáhajú teda fanúšikovia získavať body?

Tak určite. Keď sa pozrieme do minulých sezón, uvidíme, že hokejové mužstvá vybojovali v priemere na domácom ľade o polovicu viac bodov, než keď hrali vonku. Napríklad v roku 2018 uhrala Banská Bystrica doma 71 bodov, ale vonku len 44. Detva v roku 2019 doma získala 30 bodov, ale vonku len 18.

Forma jednotlivých tímov a ich celkový bodový zisk sa rok od roka, samozrejme, mení. Ale pomer bodov získaných doma a vonku sa držal stabilne na úrovni 60:40. Domáce mužstvá vyhrávali tri z piatich domácich zápasov. Občas sa stávalo, že jedno alebo dve mužstvá uhrali počas celej sezóny viac bodov vonku než doma. Celkovo bola však výhoda domáceho prostredia v minulých sezónach očividná.

Tento ročník bol úplne iný. Vytratili sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie