Denník N

Ak niečo spôsobuje upchatie ciev, je to covid, nie AstraZeneca. Päť rýchlych správ o koronavíruse

Ilustračný obrázok - Unsplash/Bermix Studio
Ilustračný obrázok – Unsplash/Bermix Studio

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Každý deň pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby covid-19.

Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality, takzvaným procesom peer-review. Znamená to, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé.

V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, ktoré vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch.

Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:

1. Pokračujme s očkovaním

Náš zápas proti pandémii by sa dal prirovnať k obrannej vojne. Na jednej strane nepriateľ, choroboplodný zárodok, v prípade covidu-19 je to vírus SARS-CoV-2, narušiteľ nášho organizmu a celého ľudského spoločenstva, a na druhej strane náš imunitný systém (protilátky a biele krvinky), lekári, lieky či hygienické a sociálne opatrenia.

Po roku vyčerpávajúceho boja s nepriateľom sa v našich rukách konečne objavila zbraň, ktorá jediná má šancu vojnu rýchlo a víťazne ukončiť – vakcína, či skôr niekoľko vakcín.

V takej chvíli by bolo osudnou chybou začať spochybňovať túto zbraň a prestať ju používať. To by nádejné vyhliadky na skoré ukončenie globálneho konfliktu určite úplne zvrátilo a budúcu zimu by sme opäť prežívali za vojnových podmienok.

Presne k tomu sa však schyľuje na základe bujne medializovaných správ o údajných upchatiach ciev pre podanú vakcínu a s nimi súvisiacou hystériou. Výsledkom je spomalenie očkovania.

Ak by mal SARS-CoV-2 medzi ľuďmi svojho špióna s úlohou sabotovať našu obrannú stratégiu, neurobil by to lepšie. Zdá sa, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dlhý covid

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie