Ani po roku poriadne neliečime chorých doma, pred ambulanciami dostali prednosť momky (+ návod na liečbu)

- Stále nie sú covidové ambulancie, ktoré sľubovali v prvej vlne.
- Keď lekári liečia len cez telefón, nezistia presný stav pacienta.
- Skorý zásah v úvode ochorenia by mohol zásadne znížiť počet ľudí v nemocniciach aj úmrtí.
- Všeobecná lekárka radí, ako sa liečiť doma, aké vitamíny brať a kedy už volať záchranku.
Aké to je, keď vám zrazu covidový test ukáže, že ste pozitívni: keď máte šťastie, izoláciu prečkáte bez príznakov, nenakazíte nikoho ďalšieho a vrátite sa späť do života.
Čo však v prípade, že vám začne stúpať teplota, nastúpia bolesti hlavy či svalov a problémy s dýchaním?
Hovoria to lekári z nemocníc – keby sme dokázali lepšie liečiť pacientov s covidom ešte v prvých dňoch, kým sú doma, nemuseli by mnohí končiť v nemocniciach na prístrojoch.
Ľudia s covidom sa však často nevedia dostať ani k svojmu praktickému lekárovi. A ešte stále nemáme ani covidové ambulancie, ktoré ešte v prvej vlne sľuboval vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Denník N zisťoval, prečo domáca starostlivosť o pacientov s covidom nefunguje a čo s tým treba robiť. Prinášame aj základné rady, ako sa s covidom liečiť doma, kým nie je ochorenie vážne.
Video: Čo robiť, ak máte covid a nedovoláte sa lekárovi (autorky: Veronika Folentová, Martina Koník)
Za výtery dostanú viac ako za ambulanciu
Ako to dnes funguje? Mnoho pacientov s covidom sa nevie dostať k lekárovi, nikto im na začiatku ochorenia neurobí vyšetrenia ani odbery. Ak nemajú pacienti doma oxymeter, nemajú si ako napríklad zmerať hladinu kyslíka v krvi. Bez röntgenu ani nevedia, či už dostali zápal pľúc. Mnohým lekárom sa pacienti nemôžu ani dovolať.
Na druhej