Denník N

Remišovej desiatka: Kto sú poslanci Za ľudí a za akú vládu by sa mohli postaviť

Strana Za ľudí oznamuje odchod Márie Kolíkovej z postu ministerky spravodlivosti. Foto N - Tomáš Benedikovič
Strana Za ľudí oznamuje odchod Márie Kolíkovej z postu ministerky spravodlivosti. Foto N – Tomáš Benedikovič

Posledné dni sa špekulovalo, či by časť klubu Za ľudí nemohla podporovať aj trojkoalíciu bez SaS. Na väčšinu by to takej vláde takmer určite nestačilo.

Minulý týždeň sa na verejnosť dostal jeden zo scenárov riešenia vládnej krízy, ktorý rátal s tým, že by vláda pokračovala v trojkoalícii OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. Teda bez SaS, no zároveň s novým premiérom.

Strana Za ľudí to odmietla, s odkazom na stanovisko svojho predsedníctva, aby sa rokovalo len o štvorkoalícii a výmene predsedu vlády. No v médiách sa aj tak špekulovalo, či by tento scenár nebol nádejou na papierovú väčšinu. Slovo „papierovú“ je dôležité, lebo tento scenár automaticky ráta s tým, že kluby Sme rodina a OĽaNO dodajú pevných 70 hlasov (17 plus 53).

Už tu by sa začal prvý problém takejto koalície, lebo aj v týchto kluboch je množstvo poslancov, ktorí v minulosti nepodporili alebo deklarovali, že nepodporia, viaceré vládne návrhy, ktoré súviseli napríklad s predlžovaním núdzového stavu.

No druhý problém tohto hypotetického scenára tkvie v klube Za ľudí. Povedzme, že by časť strany podporovanú regionálnymi štruktúrami lákalo pokúsiť sa o takúto väčšinu.

Akoby sa k nej mohli stavať samotní poslanci Za ľudí?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Veronika Remišová

Za ľudí

Slovensko

Teraz najčítanejšie