Denník N

Slováci chcú pomôcť. Kam pomoc odvezú, ešte nevedia

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ľudia z individuálnych zbierok chcú pomoc presmerovať do Maďarska, kde sú utečenci v horších podmienkach ako v Rakúsku. Nejasná situácia v Maďarsku im komplikuje rozhodovanie.

Kým pred dvoma týždňami bol pre Slovákov symbolom zlej situácie utečencov preplnený tábor v rakúskom Traiskirchene, dnes je to inak. Pomoc z individuálnych zbierok chcú niektorí presunúť do Maďarska.

Aj tam však ešte pred dvoma dňami boli veci jasnejšie než teraz. Imigranti žili v zlých podmienkach, ale boli aspoň na jednom mieste a maďarské humanitárne organizácie im pomáhali systematicky a v už takmer zabehnutom tempe. Teraz sa však smerom k rakúskej hranici vybrala veľká skupina utečencov, ďalší opustili tábory v rôznych miestach Maďarska a stovky sú vo vlaku a odmietajú sa nechať previezť do utečeneckého tábora.

Pomoc ľuďom do Traiskirchenu chceli previezť známi a priatelia módnej návrhárky Dany Kleinert. Rozhodli sa však, že bude lepšie pomôcť ľuďom na úteku v Maďarsku.

„Nebude to jeden nákladiak, ale asi dva. Čo sa týka miesta, kam pomoc odvezieme, to je flexibilné,“ hovorí Kleinert.

Pôvodný cieľ bol Traiskirchen, ale v spolupráci s Výzvou k ľudskosti či maďarskou mimovládkou Migration Aid zvažujú, kde by náklad zo Slovenska najviac pomohol. Predpokladá, že pomoc zrejme skončí v Maďarsku a odvezú ju tam v sobotu. Utečencom chcú priviezť potraviny, oblečenie, hygienické potreby, deťom hračky.

„Pomoc od ľudí prišla v obrovskom množstve, presne sa riadili aktualizovaným zoznamom na mojom Facebooku. S vyše polovicou z takmer 100 ľudí, čo poskytli pomoc, sa ani osobne nepoznáme,“ hovorí organizátorka ďalšej občianskej zbierky Zuzana Kizáková.

Od začiatku plánovala, že veci dovezú na budapeštianske železničné stanice, kde v zlých podmienkach utečenci žijú. „Dnes sme presmerovali pomoc hlavne na pršiplášte a stany; deky sme zdôrazňovali už v predošlých dňoch. Berieme aj lieky, detské topánky, potraviny, hygienické potreby, spacáky, paplóny.“

Ani ona však celkom isto nevie, kedy a kam presne pomoc, ktorá sa zmestí do siedmich osobných áut, prevezú. Situácia v Budapešti sa totiž neustále mení. V súvislosti s rakúskou iniciatívou odviezť utečencov z Maďarska do Rakúska osobnými autami zmenili termín výjazdu z nedele na sobotu. Keďže časť utečencov kráča k rakúskej hranici, v sobotu ráno im pôjdu v ústrety, pomoc chcú rozdávať priamo počas pochodu. Ostatné veci odvezú do Budapešti, hlavne na stanicu Keleti.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie