Denník N

Prebdená noc pred pretekmi nie je dôvod na paniku, ťažký tréning či nové zakrvavené topánky áno

Bratislavský maratón v roku 2019. Foto – TASR
Bratislavský maratón v roku 2019. Foto – TASR

Dvanásta časť seriálu Polmaratón je o príprave na preteky. Tréningový plán vyvrcholí 21,1-kilometrovým behom.

Tabuľa vo finiši košického maratónu ukazovala 2 hodiny a 39 minút, keď sa kamarát, na ktorého som čakal, objavil na začiatku cieľovej rovinky.

Sekundy pribúdali rýchlejšie, ako sme si obaja priali, a pár metrov pred cieľom bolo jasné, že vysnívanú hranicu 2:40 h nepokorí. Chýbalo mu 12 sekúnd.

Všetko pritom mohlo byť ináč, nebyť jednej zo základných chýb, ktoré – ako vidíte podľa výsledného času – sa nevyhýbajú ani kvalitným bežcom.

Hneď ako sa kamarát vyčerpaný zastavil, všimol som si, že jeho nové topánky, ktoré boli ešte ráno na štarte dokonale biele, sú teraz presiaknuté krvou.

Ak ste predchádzajúcu vetu čítali pozorne, možno tušíte prečo.

Problém bol, že si obul úplne nové topánky. Spoľahol sa na to, že ide o identický model, na ktorý bol navyknutý, no v tréningu ich nevyskúšal. Ako sa ukázalo, aj to môže byť chybou.

Všeobecné pravidlo, ktoré vyplýva aj z opísanej situácie a na ktoré by sme mali myslieť pred každými pretekmi, je vyhýbanie sa novým neovereným veciam. Skrátka, pred pretekmi sa neexperimentuje! Či už ide o obuv, oblečenie, rozcvičku, jedlo, či pitie.

V opačnom prípade hrozí, že prídeme nielen o radosť z behu, ale aj o výkon, ktorý sme si predsavzali.

Záverečná dvanásta časť bežeckého seriálu Polmaratón je práve o príprave na preteky. O častých chybách, na ktoré si treba dať pozor, o poslednom týždni, o takzvanom „zahrievacom“ tréningu či o záverečných hodinách a minútach pred štartom.

Povieme si tiež o tom, čo jesť a piť, o dôležitosti druhej noci pred štartom či o rozcvičke alebo o pocitoch bezprostredne po štarte.

Súčasťou textu je tradične aj týždenný tréningový plán pre začínajúcich bežcov, ktorý vyvrcholí polmaratónom.


Tapering

Ďalším kľúčovým odporúčaním, pokiaľ ide o obdobie pred pretekmi, je oddych. Dôležité je uvedomiť si, že ak sme aj niečo v tréningu zameškali, v poslednom týždni už situáciu nestíhame zachrániť. Pokaziť ju však dokážeme znamenite.

Vystihujú to aj slová Američana Teda Corbitta, zakladateľa ultrabehu, ktorému sa pripisuje aj autorstvo viacerých náučno-motivačných odporúčaní pre bežcov. V jednom z nich hovorí: „Ak ste nedokázali bežať tak rýchlo, ako ste chceli, zrejme ste málo oddychovali.”

Angličtina má dokonca samostatný termín, ktorým v športovom kontexte definuje pokles tréningovej intenzity pred pretekmi. Ide o slovo tapering. V preklade do slovenčiny znamená zúženie, ak však v angličtine narazíte na príručku How to taper before a race, nejde o odporúčanie na zúženie pred pretekmi, ale o návod, ako nastaviť tréningovú záťaž tak, aby si telo čo najefektívnejšie oddýchlo.

Superkompenzácia

Pokles tréningovej intenzity však neznamená, že by sme si mali týždeň pred pretekmi vyložiť nohy a nerobiť nič. V takom prípade hrozí, že naša výkonnosť klesne a prídeme na štart nepripravení.

Bežeckí tréneri preto odporúčajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Polmaratón

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie