Denník N

Svetový newsfilter: Polovica vakcín z Únie odišla. Brusel chce obmedziť vývoz, no môže sa to vypomstiť

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Svetový newsfilter už vydávame vyše roka a pol. Radi by sme od vás počuli, ako sa vám páči a čo by ste na ňom zmenili. Dotazník, v ktorom nám to môžete napísať, nájdete na konci článku.

Ešte predtým, ako ho vyplníte, si prečítajte o tom, ako eskaluje „vakcínový“ spor medzi EÚ a Veľkou Britániou a ako sa v Austrálii vyrovnávajú so sexuálnym obťažovaním v politike.


Európa: Brusel chce obmedziť vývoz vakcín

V Európe sa dvíha tretia vlna covidu. V Únii je pritom zaočkovaných aspoň jednou dávkou len asi 10 percent obyvateľov, kým v USA to je 26 a v Británii 42 percent ľudí.

Európska komisia sa preto rozhodla pritvrdiť: sprísnila mechanizmus na udeľovanie povolení na vývoz vakcín zo štátov Európskej únie.

O čo ide: Spojené štáty aj Británia sú také rýchle v očkovaní aj preto, že doma vyrobené vakcíny nevyvážajú. V USA na to využili 70 rokov starý zákon, o ktorý sa oprel bývalý prezident Donald Trump aj Joe Biden.

To okrem iného znamená, že na sklade v USA ležia nevyužité desiatky miliónov dávok vakcíny AstraZeneca, ktorú ešte americké úrady neschválili.

Británia zákon zakazujúci export nemá, no v podstate im to hovorí zmluva s AstraZenecou, podľa ktorej najskôr musia britské fabriky uspokojiť dopyt v Británii. O obmedzení exportu vakcín po zhoršení situácie hovorí aj India.

Na druhej strane, Európska únia je najväčší svetový vývozca vakcín proti covidu.

Od decembra išlo na export mimo EÚ 77 miliónov dávok, kým 88 miliónov zostalo na kontinente. Najviac dávok smerovalo do Británie (21 miliónov, čo sú dve tretiny podaných dávok, väčšina od spoločnosti Pfizer), potom do Kanady, Japonska či Mexika.

Nie je úplne jasné, koľko vakcín AstraZeneca odišlo z EÚ do Británie, podľa spoločnosti to bola len „malá“ dodávka.

Z EÚ sa do sveta od začiatku decembra vyviezlo 77 miliónov vakcín. Zdroj: EK

Ako reaguje Brusel: Európska únia už v januári schválila možnosť zablokovať export, no zatiaľ to využilo iba raz Taliansko, keď zastavilo vývoz 250-tisíc vakcín do málo zasiahnutej Austrálie. Bol to skôr symbolický krok zameraný na taliansku politickú scénu.

Teraz Európska komisia prišla s opatrením, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Iné podcasty Denníka N

Joe Biden

Očkovanie proti koronavírusu

Svetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie