Denník N

Ministerstvo školstva neriešilo deviatakov, tí majú tesne pred prihláškami na strednú školu pocit krivdy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V pondelok minister školstva oznámil, že tohtoročným maturantom sa ruší klasická ústna maturita a nahradí ju len priemer známok. Okrem končiacich stredoškolákov toto oznámenie zaujalo aj mladších žiakov – deviatakov na základných školách a ich rodičov. Pripomína to vlaňajší scenár: pár týždňov po zrušení ústnych maturít ministerstvo školstva zrušilo aj prijímačky na stredné školy.

Deviataci a ich rodičia majú posledné dva týždne na to, aby záväzne podali prihlášky na stredné školy. Doteraz však nevedia, podľa akých pravidiel budú deti na stredné školy prijímané. Bude rozhodovať iba prospech? Alebo budú mať šancu ukázať, čo vedia, na prijímačkovom teste?

Ministerstvo školstva im v dohľadnom čase žiadnu odpoveď neponúka. V pondelok minister Branislav Gröhling odbil otázky novinárov s tým, že pravidlá pre prijímačky sa pripravujú a predstavia ich „v najbližších týždňoch“.

Navyše v stredu Gröhling odstúpil z postu ministra školstva a vládna kríza obavy rodičov len znásobila. V pondelok totiž oznamoval zrušenie maturít s tým, že nechce riskovať, že vinou koaličnej krízy ostanú maturanti v patovej situácii. „Nevieme, čo sa môže v najbližších dňoch stať,“ povedal Gröhling dva dni pred demisiou.

Ak sa rozhodnutie neprijme pod povereným ministrom školstva Eduardom Hegerom (OĽaNO), v patovej situácii môžu ostať pre zmenu deviataci.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Rodičia potrebujú istotu

No rodičia potrebujú tieto pravidlá poznať už teraz – aby zvolili správnu taktiku pri

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie