Denník N

Cigareta a vodka. Hrdinovi Sovietskeho zväzu doma rozbili okná, potom získal Zlatú loptu

Slováci v utorok nastúpia v kvalifikácii MS proti Rusku. Prvý diel trojdielneho seriálu o ruskom futbale.

„Niekto raz povedal, že tím s Pelém v zostave začína každý zápas s náskokom 1:0. Ak ste mali v bráne Jašina, začínali ste s náskokom 2:0,“ povedal raz Brazílčan Pelé.

Lev Jašin je jeden z najlepších brankárov v histórii a navždy ovplyvnil futbal. Z detstva v chudobe sa po veľkom utrpení stal obrovskou legendou a jednou z najdôležitejších osobností v Sovietskom zväze.

Keď francúzsky magazín France Football vyberal najlepšiu jedenástku dejín, zaradil do nej aj jeho. Dostal sa do zostavy s Pelém, Diegom Maradonom, Cristianom Ronaldom, Lionelom Messim či Franzom Beckenbauerom.

Slávny Rus bol logickou voľbou. V roku 1963 získal Zlatú loptu pre najlepšieho hráča Európy, brankárovi sa to nikdy predtým ani potom nepodarilo. Jašin počas svojej kariéry udržal približne 275 čistých kont a v drese Sovietskeho zväzu a Dinama Moskva chytil viac ako 150 penált.

Prezývali ho „Čierny pavúk“, lebo chytal tak, akoby mal osem končatín. Ďalšou prezývkou bol „Čierny panter“: pre jeho eleganciu a skvelé reflexy. Jašin okrem toho nosil na hlave ikonickú čiapku a milovali ho diváci po celom svete. Postu brankára priniesol nielen spoľahlivosť, ale aj charizmu.

Na MS 1958 proti nemu kopal penaltu legendárny Tom Finney. Niektorí Finneyho spoluhráči sa na to nemohli dívať a otočili sa chrbtom. Finney bol taký nervózny, že sa rozhodol Jašina zmiasť a zahrať jedenástku slabšou ľavačkou. Vyšlo mu to a skóroval. Mnohým strelcom sa to však nepodarilo.

„Radosť, ktorú mám z Jurija Garagina vo vesmíre, prekoná iba radosť z dobre chytenej penalty,“ vyhlásil.

Jašin bol prvým brankárom, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

História MS vo futbale

Ofsajd

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie