Denník N

OĽaNO straší bezvládím po demisii Matoviča. Bezvládie nenastane, môže za tým byť taktika oslabiť vplyv prezidentky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keď na jar 2018 podal demisiu Robert Fico, prezident Andrej Kiska dosiahol, že ministrom vnútra vo vláde Petra Pellegriniho sa nestal Jozef Ráž mladší.

V OĽaNO už niekoľko dní aj verejne hovoria, že jediným reálnym riešením krízy je odstúpenie Igora Matoviča. Prečo teda stále neodstúpil?

„Keď podá demisiu premiér, je bezvládie, padá vláda a čaká sa na novú vládu. Je toto zodpovedné v čase pandémie?“ pýtal sa vo štvrtok minister financií a možný Matovičov nástupca Eduard Heger v diskusnej relácii TV Joj Na hrane.

„Premiér nemôže podať demisiu ako minister. V tom je úplný rozdiel, lebo keď podá demisiu premiér, podali demisiu všetci, vláda padla a na Slovensku nie je vláda,“ tvrdil. „Kto bude prijímať opatrenia, keď tu nebude vláda, kým sa zostaví nová vláda, však to je nezodpovedné?“ pokračoval Heger s tým, že nemôžeme dovoliť na Slovensku „bezvládie, kde bude padnutá vláda a nebude nová vláda“.

Bezvládím v čase pandémie straší aj predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský z OĽaNO. „Je zbytočné vykopávať otvorené dvere a tlačiť, aby okamžite odstúpil aj Igor Matovič. On jednoducho nemôže formálne odstúpiť, pretože tým by odstúpila aj celá vláda a krajinu by nemusel nikto riadiť,“ napísal Kremský na Facebooku.

Ústava to hovorí inak

Heger a Kremský nehovoria pravdu. V ústave sa jasne píše o tom, čo nastane, pokiaľ premiér podá demisiu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie