Denník N

Ak sa čísla nezhoršia, začnú otvárať školy, ale najskôr týždeň po Veľkej noci a postupne

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Exminister školstva Branislav Gröhling (SaS) opúšťal vo štvrtok svoju funkciu s jednou optimistickou vyhliadkou: rezort sa podľa neho pripravuje na možnosť, že sa po Veľkej noci otvoria školy aj pre starších žiakov. Buď pre deviatakov, alebo aj pre všetky deti na druhom stupni základných škôl. Aktuálne smú chodiť do školy len žiaci na prvom stupni.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO), ktorý sa stal po Gröhlingovom odchode aj povereným ministrom školstva a zdravotníctva, však zatiaľ slová svojho predchodcu nepotvrdil. Po rokovaní konzília v piatok oznámil, že školy ostávajú otvorené tak ako doteraz. V utorok však má zasadať pandemická komisia, v ktorej sú aj zástupcovia samospráv. Heger sľubuje, že po tomto rokovaní dostanú rodičia žiakov odpovede na ďalšie svoje otázky.

Je však málo pravdepodobné, že by sa školy otvárali hneď po Veľkonočnom pondelku. Konzílium odborníkov bude štatistiky epidémie vyhodnocovať až po sviatkoch.

No už týždeň po Veľkej noci môžu nastať zmeny v Covid automate. Ak by sa pandemická situácia zlepšovala, národný semafor sa môže prepnúť do bordovej farby, čo by umožnilo aj otvorenie ďalších ročníkov škôl.

Deti na druhom stupni by sa pred príchodom do školy mali testovať kloktacími testami. Ani to však ešte nie je isté. Konzílium odborníkov prehodnocuje národnú stratégiu testovania a podľa pediatričky Eleny Prokopovej môžu nastať aj zmeny v testovaní školákov.

Nie všetky mladšie deti chodia do školy

Kto chodí do školy dnes? Ministerstvo školstva začiatkom marca rozhodlo, že môžu byť otvorené materské školy a prvý stupeň základných škôl, a to „prednostne pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce“. Tento stav mal platiť do 21. marca, no ministerstvo školstva rozhodlo o jeho predĺžení, a teda takto ostávajú školy otvorené najmenej do 6. apríla.

Hoci odchádzajúci minister hovoril o otváraní škôl pre starších žiakov, zatiaľ nie je pre všetky deti poriadne otvorený ani prvý stupeň. Možno predpokladať, že pred uvoľnením pravidiel pre starších žiakov sa najprv zlepšia podmienky pre tých mladších. Či sa tak stane hneď po Veľkej noci,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Školstvo

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie