Denník N

Jana Bittó Cigániková: Strácame najcennejších ľudí, aby mohol zostať jediný problém vlády – Igor Matovič

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Poslankyňa SaS hovorí o tom, či ešte existuje nádej na štvorkoalíciu, či môže jej strana urobiť nejaký ústupok aj prečo sa chystá žalovať Igora Matoviča.

Považujete sa už za opozičnú poslankyňu?

Nie, v tomto momente sa necítim ako opozičná poslankyňa – napriek tomu, že sme prerušili účasť v koalícii. Bola by som rada, keby sme v koalícii boli ďalej, ale bráni tomu Igor Matovič.

Asi ste zaznamenali, že o termíne „prerušiť účasť v koalícii“ sa na internete dosť žartovalo.

Aj to úplne chápem. Je pravda, že sme v tejto chvíli odišli z koalície, ale týmto termínom prejavujeme vôľu vrátiť sa. Aby to neznelo, že sme odišli a vybavené. Prerušili sme účasť s nádejou, že Igor Matovič dodrží, čo sľúbil, a odíde zo svojho postu.

Platí, že SaS je ochotná rokovať už len s novým premiérom alebo s človekom, ktorý za OĽaNO dostane poverenie na zostavenie novej vlády?

Neberte to tak, že si staviame hlavu. Chceme ukončiť krízu a to sa dá len vtedy, keď Igorovi Matovičovi dáte tvrdé podmienky. Videli ste za posledný rok, že niekedy mu trvalo týždne, niekedy dni a niekedy len hodiny, kým uzatvorenú dohodu porušil. Pochopili sme, že v istej chvíli treba dať časové ultimátum. Ak by sme ho nedali, vajatáme tu ešte niekoľko mesiacov. To sa v kríze nedá, musíme riešiť problémy ľudí. Preto hovoríme, áno, budeme rokovať až s možným predsedom vlády. Priznávam, ide nám o to, aby sme zvýšili tlak na Igora Matoviča, bez toho to nejde.

Naučili ste sa, že s Igorom Matovičom sa nedá zaobchádzať v rukavičkách?

Nebuďme zase univerzálni, Igor Matovič má svetlé chvíľky – a nie je ich málo –, ale napriek tomu vidíme, že nevie normálne fungovať a stráca priazeň celého národa. To je problém pre všetkých. SaS prestali prechádzať zákony len preto, že sme napríklad nesúhlasili s celoplošným testovaním. Potrestal nás tým, že nám neprešiel univerzálny odškodňovací zákon. Za týchto okolností nemôžeme robiť vo vláde kulisu niečomu, s čím nesúhlasíme.

Prečo stále Igor Matovič nepodal demisiu?

Možno preto, lebo neverí pani prezidentke.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Rozhovory

SaS

Slovensko

Teraz najčítanejšie