Tragický úvod kvalifikácie. Futbalisti len zachránili remízu proti Malte

Róbert Boženík z zápase Slovenska proti Malte. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Róbert Boženík z zápase Slovenska proti Malte. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Slovenská futbalová reprezentácia nezvládla ani druhý zápas kvalifikácie MS 2022. S Maltou šokujúco remizovala 2:2, keď nezvládla prvý polčas. Po remíze na Cypre tak stratila ďalšie dva body s outsiderom našej skupiny.

Po nevydarenom bezgólovom dueli na Cypre Slováci nastúpili so siedmimi zmenami v zostave. Zo začiatku sme mali prevahu, ale žiadnu výraznejšiu akciu si naši hráči nevypracovali. V 16. minúte otvoril skóre Luke Gambin strelou spoza šestnástky. O tri minúty neskôr zvýšil vedenie Malty hlavou Alexander Satariano. Najväčšiu slovenskú šancu v prvom polčase zahodil Michal Ďuriš v 27. minúte. Nepodarilo sa mu obstreliť súperovho brankára. V úvodných 45 minútach sme ani raz nevystrelili na bránu.

V druhom polčase naši výrazne zvýšili aktivitu a v 49. minúte Dávid Strelec znížil na 1:2. Róbert Mak rozohral priamy kop na Milana Škriniara, ktorý hlavou našiel Dávida Strelca a ten z bezprostrednej blízkosti prekonal brankára Bonella. O štyri minúty neskôr po rohovom kope Róberta Maka hlavou vyrovnal kapitán Milan Škriniar. Pre oboch to bol prvý reprezentačný gól.

V 59. minúte mal obrovskú šancu Róbert Boženík. Strelu útočníka Feyenoordu Rotterdam zastavil na bránkovej čiare stredopoliar Teuma. Rovnaký hráč predviedol takmer identický zákrok aj po 65 minútach hry pri ďalšej hlavičke Škriniara. Súperi si vypracovali dve šance, keď prudkú strelu Jaka Grecha vyrazil Dušan Kuciak, a náš brankár chytil aj pokus Kyriana Nwoka.

V závere zápasu sa po peknej akcii Martina Koscelníka dostal do ďalšej šance Boženík, no brankára neprekvapil.

Malťania dali svoj posledný kvalifikačný gól 23. marca 2019, keď vyhrali nad Faerskými ostrovmi 2:1. Odvtedy v deviatich kvalifikačných zápasoch neskórovali. Podarilo sa im to až dnes hneď dvakrát.

„Ťažko sa mi to hodnotí. Úplne sme prespali prvý polčas a dobiehať dvojgólové manko je ťažké s každým súperom. S Maltou doma remizovať je smutné. Nechcem použiť ostrejšie slová. Musíme dať do toho každý viac. Musíme sa zamyslieť, takto sa hrať nedá. Bod s Maltou je málo,“ povedal Milan Škriniar v rozhovore pre RTVS.

Sklamaný bol aj tréner Štefan Tarkovič: „Ťažko sa mi hľadajú slová. Zápas sme začali celkom dobre, aktívne, zmenili sme rozostavenie. Chceli sme hrať cez krídelné vertikály, ten úvod zápasu nebol zlý, ale potom sme doplatili na katastrofálne individuálne chyby v prechode do obrany a súper nás potrestal dvoma gólmi, z ktorých sme sa dlho spamätávali.

V druhom polčase sme urobili zmeny v zostave. Podarilo sa nám cez štandardné situácie vyrovnať, ale na zvrat sme už v útočnej fáze kvalitu neukázali. Bohužiaľ, na ihrisku rozhoduje kvalita a my nie sme schopní s priemernými družstvami hrať tie situácie tak, aby sme boli efektívnejší,“ povedal Tarkovič v pozápasovom rozhovore pre RTVS.

V ďalších zápasoch skupiny H Rusi vyhrali nad Slovinskom 2:1, Chorváti zdolali Cyprus 1:0. Slováci sú tak s dvoma bodmi iba na štvrtom mieste tabuľky.

V treťom zápase Slováci nastúpia proti Rusku, ktoré vyhralo prvé dva duely a vedie našu skupinu H. Hrať sa bude na trnavskom štadióne Antona Malatinského v utorok 30. marca.

H-skupina, 2. kolo kvalifikácie MS 2022

Slovensko – Malta 2:2

Góly: 49. Strelec, 53. Škriniar – 16. Gambin, 19. Satariano. ŽK: Ďuriš, Koscelník – Camenzuli, Bonello. Rozhodovali: Lechner – Heidenreich, Gutschi (všetci Rakúsko). Bez divákov.

Slovensko: Kuciak – Koscelník, Valjent, Škriniar, Hancko (38. Holúbek) – Hrošovský (82. Schranz) – Suslov (72. Rusnák), Kucka (46. Strelec), Greguš, Mak – Ďuriš (46. Boženík)

Malta: Bonello – Shaw, Pepe, Borg – J. Mbong, Guillaumier, Teuma (90. Kristensen), Camenzuli – Gambin (68. Grech), P. Mbong (68. Nwoko) – Satariano (79. Pisani)

[Podcasty Športový newsfilter, Športová veda aj Výklus nájdete na kanáli Športové podcasty vo vašej aplikácii.]