Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Vládna kríza má najmenej dva šťastné konce

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Matovič dal na konci dobrý ťah, no aj tak prehral. 2. Krivka epidémie je konečne zlomená. 3. Blíži sa uvoľňovanie zákazov.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Matovič dal na konci dobrý ťah, no aj tak prehral

Najneskôr o osem dní bude Slovensko stáť pred ťažkou otázkou, či už priaznivý vývoj pandémie umožní otvárať školy a ako rýchlo sa dajú uvoľňovať zákazy. Pri spomienke na jeseň, keď krajina potrebovala riešiť presne opačnú situáciu a dopadlo to katastrofou, je jasné, čomu sa teraz treba vyhnúť: Igorovi Matovičovi.

Je životne dôležité, aby bol aj so svojím sebastredným pohľadom na svet čo najďalej od stola, pri ktorom sa bude rozhodovať o boji s pandémiou.

Ideálne by bolo, keby bol čo najďalej aj od úradu vlády, no svet nie je ideálne miesto a v tejto chvíli je dôležitejší koniec vládnej krízy než koniec Igora Matoviča.

Koniec vládnej krízy. To, že sa Igorovi Matovičovi darilo tak dlho odďaľovať priznanie porážky, ktorým bude podanie demisie, je najmä zásluha Veroniky Remišovej. OĽaNO, SaS aj Sme rodina mali od začiatku tejto krízy až doteraz konzistentné postoje a nebyť kolísavej a neistej pozície Za ľudí, nemal by premiér taký veľký priestor na vyjednávanie o svojich kapitulačných podmienkach.

Že je to tak, naznačuje aj sled udalosti na samom vrchole krízy: v nedeľu dopoludnia konečne Veronika Remišová verejne, nahlas a nezvratne odpísala sen o trojkoalícii a poobede už Matovič hovoril o odpúšťaní podmienok pre SaS a o Hegerovi ako o premiérovi.

Koniec Igora Matoviča. To, že mohol zároveň hovoriť o sebe ako o budúcom ministrovi financií, je najlepším výsledkom, aký sa dal s takými kartami uhrať. Je to síce stále prehra, ale so šikovným ťahom na konci.

Rozdiel medzi funkciou ministra financií a funkciou vicepremiéra pre boj s korupciou, ktorú požadoval najprv, je, že tá prvá naozaj existuje, je v každej vláde kľúčová a má jasné a silné kompetencie.

Matovič teda dosiahol nielen to, že zostane vo vláde, ktorú ako premiér priviedol k demisii, ale aj

Koronavírus

    Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

    Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie