Denník N

Zelené karty? Talianski rozhodcovia ich budú udeľovať za slušné správanie

V talianskej Serii B budú mať rozhodcovia vo vrecku pomyselný semafor - červenú, žltú a zelenú kartu. Foto - AP
V talianskej Serii B budú mať rozhodcovia vo vrecku pomyselný semafor – červenú, žltú a zelenú kartu. Foto – AP

Zlepšovák z mládežníckych kategórií smeruje do Serie B. „Myslíme si, že futbal potrebuje pozitívne impulzy,“ hovoria predstavitelia druhej najvyššej súťaže na Apeninskom poloostrove.

Zelené karty v rukách rozhodcov po celom svete? Onedlho možno realita. Po pozitívnych skúsenostiach z mládežníckych kategórií sa talianska Seria B rozhodla implementovať systém troch kariet v novom súťažnom ročníku. K tradičným červeným a žltým pribudnú zelené.

Koncept podľa tvorcov bude hráčov motivovať k príkladnejšiemu správaniu. Úspešne ho odskúšali v mládežníckych súťažiach. Zelené karty by mali byť určitou kreditovou odmenou za vynaložené nadmerné úsilie – či už ide o gesto fair-play pri zakopnutí lopty, kým zranený súper leží na zemi, pomoc rozhodcovi pri nejasných situáciách, alebo pri priznaní sa k simulácii, ak arbiter pískal faul.

Žiadna hmotná odmena z dostávania zelených kariet neplynie, no počas sezóny sa bude ich počet zaznamenávať a vyhodnocovať. Na jej konci bude zostavený rebríček a víťaz zverejnený. Ak sa nové karty uchytia, zmena čaká aj Seriu A či nižšie súťaže v Taliansku.

„Myslíme si, že futbal potrebuje pozitívne impulzy,“ povedal hovorca súťaže. „Tento šport je až pričasto spätý s kontroverziou, ktorá odháňa ľudí zo štadiónov.“

K jeho slovám sa pridal aj prezident Serie B Andrea Abodi. „Je to symbolické,“ tvrdí Abodi a zároveň dodáva, prečo sú zelené karty významným krokom k čistejšiemu futbalu. „Je dôležité vyzdvihnúť, keď profesionál urobí čosi exemplárne,“ povedal šéf súťaže, ktorej začiatok sa oddialil pre korupčný škandál Catanie. Tá bola napokon preradená až do tretej ligy.

„Toto je len jeden zo série krokov. Rešpekt však musí byť na prvom mieste. A práve vtedy prichádzajú do hry zelené karty,“ vysvetlil. „Sme radi, že pre Seriu A môžeme byť akýmsi laboratóriom, ale rozhodnutie, či si ich vezmú aj ostatné súťaže, nie je na nás. Teraz musíme pracovať na našej vlastnej reputácii.“

Ako informuje taliansky denník La Stampa, zmeny by mali prísť do platnosti vo 4. alebo 5. hracom dni súťaže, teda v druhej polovici septembra. Či sa skutočne podarí týmto krokom zlepšiť renomé futbalistov ukáže až prax.

[Podcasty Športový newsfilter, Športová veda aj Výklus nájdete na kanáli Športové podcasty vo vašej aplikácii.]

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie