„Má výborné vzdelanie, prax aj rozhľad. V USA študoval medicínsky manažment, má skúsenosti s krízovou komunikáciou, pôsobil vo výbore NATO pre riadenie vojenského zdravotníctva, takže sa vie pohybovať aj v medzinárodnom prostredí,“ hovorí.
Macko prichádzal s Lengvarským pravidelne do kontaktu počas služby v armáde. Opisuje ho ako vyrovnaného človeka s pokojnou povahou a zmyslom pre tímovú prácu. Pripomína, že Lengvarský bol v minulosti lekárom v rámci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline, kam armáda posiela svojich elitných ľudí.
„Myslím si, že je to jeden z najlepších personálnych ťahov tejto koalície od jej vzniku v marci 2020,“ hovorí Macko.
V istom zmysle dáva Lengvarského do protikladu k českému exministrovi zdravotníctva Romanovi Prymulovi, ktorý bol tiež pôvodne vojenský lekár a počas prvej vlny sa stal jednou z hlavných tvárí Babišovej vlády v boji s pandémiou. Skončil po tom, ako ho novinári počas lockdownu odfotili vychádzať z priestorov reštaurácie.
„V porovnaní s niekdajším českým kolegom Prymulom si Vladimír Lengvarský v sebe nesie potrebnú pokoru, ktorá vychádza aj z jeho niekdajšej kariéry lekára elitných síl našej armády,“ dodáva Macko.