Denník N

Teroristi blízki Dáišu na severe Mozambiku obsadili mesto a ohrozujú ťažbu zemného plynu

Archívna fotografia zo severného Mozambiku, kde sa posledné dva roky extrémisti hlásiaci sa k Dáišu značne rozšírili. Minulý týždeň obsadili dokonca mesto Palma. Foto - TASR/AP
Archívna fotografia zo severného Mozambiku, kde sa posledné dva roky extrémisti hlásiaci sa k Dáišu značne rozšírili. Minulý týždeň obsadili dokonca mesto Palma. Foto – TASR/AP

Ozbrojenci z aš-Šabábu sa za dva roky rozrástli: začali útočiť na armádu, zabíjať civilistov a zapaľovať dediny. Minulý týždeň obsadili dôležité mesto.

Napätie v Mozambiku trvá už štyri roky. Minulý týždeň sa však situácia v tejto juhoafrickej krajine, ktorá patrí medzi najchudobnejšie na svete, výrazne zdramatizovala.

Mesto Palma na severe Mozambiku obsadili islamskí militanti po útoku, pri ktorom zomreli desiatky ľudí. Tí, ktorým sa podarilo ujsť, hovorili o zapálených budovách, vykradnutých bankách a kasárňach a mŕtvych telách s odseknutými hlavami na uliciach.

Následne tam skupina blízka Dáišu (tzv. Islamský štát) vyhlásila kalifát.

Palma sa nachádza v provincii Cabo Delgado na moslimskom severe krajiny, kde už dlhšie panuje napätie. Ozbrojenci podporovaní najmä nezamestnanou moslimskou mládežou sa nazvali aš-Šabáb. Ozbrojenci s podobným menom fungujú už vyše desaťročia aj v Somálsku.

Na rozdiel od mozambickej skupiny sa však hlásia k al-Kájde, píše BBC.

Ak sa im podarí natrvalo udržať kontrolu nad Palmou, môže to mať veľký vplyv na mozambickú ekonomiku.

Francúzi sa museli stiahnuť

Palma je totiž mesto, pri ktorom sa mal ťažiť zemný plyn. Francúzska spoločnosť Total tam buduje sieť v hodnote niekoľkých desiatok miliárd dolárov, pričom spolupracuje s partnermi z Mozambiku, Japonska, Indie a Thajska.

Teraz však Total musela výstavbu zastaviť a mnohí robotníci ušli alebo sa schovávajú v hoteloch.

V Palme, ktorá má 75-tisíc obyvateľov, veľa ľudí nezostalo. Mnohí v dôsledku násilia odišli už predtým, ďalší po útoku militantov ušli pozemnou dopravou, loďami alebo aj peši. Medzinárodné organizácie informovali, že ľudia sa rozpŕchli „na všetky smery“.

O dianí v Palme nie sú presné informácie, lebo došlo k prerušeniu telekomunikačného spojenia.

Organizácia Human Rights Watch citovala svedkov, ktorí ušli z mesta. Videli vraj telá na uliciach a ozbrojencov, ktorí strieľali po budovách aj civilistoch.

„Aš-Šabáb strieľal po ľuďoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie