Slovenskí futbalisti napravili zlý úvod kvalifikácie a vyhrali nad Rusmi 2:1

Slovenskí futbalisti v zápase s Ruskom. Foto - TASR - Martin Baumann
Slovenskí futbalisti v zápase s Ruskom. Foto – TASR – Martin Baumann

Slovenskí reprezentanti vyhrali v treťom kole kvalifikácie MS 2022 s Ruskom 2:1. Vyhrávali gólom Milana Škriniara z 38. minúty. V druhom polčase vyrovnal Fernandes, ale vzápätí vrátil vedenie domácim Róbert Mak. Po dvoch remízach Slováci prvý raz vyhrali a s piatimi bodmi sa posunuli na tretie miesto tabuľky skupiny H.

V ostatných zápasoch skupiny H Cyprus vyhral nad Slovinskom 1:0 a Chorváti zdolali Malťanov 3:0. Skupinu vedú Chorváti o skóre pred Rusmi a Slovensko je s piatimi bodmi na treťom mieste. Na MS priamo postupuje víťaz skupiny, druhého čaká baráž.

Róbert Mak: Nebol to krásny futbal

V bráne opäť nastúpil Dušan Kuciak, ktorý musel pre zdravotné problémy nahradiť Martina Dúbravku aj Mareka Rodáka. Hneď v úvode zápasu sledoval zakončenie Golovina z priameho kopu tesne vedľa pravej žrde. Vzápätí sa k náznaku šance dostal Ivan Schranz, no nepodaril sa mu prvý dotyk lopty. V nasledujúcich desiatkach minút si ani jedno mužstvo väčšiu šancu nevypracovalo.

Od 35. minúty sme mali lepšiu pasáž hry. Dostali sme sa do viacerých pološancí a po výborne zahranom rohovom kope Róberta Maka nás do vedenia hlavou poslal Milan Škriniar. Rusi mohli už o dve minúty vyrovnať, no Kuzjajev spoza šestnástky prestrelil bránu. Rusi zvýšili aktivitu a ďalšiu možnosť na vyrovnanie mal Fernandes, ktorého hlavičku Kuciak chytil.

V úvode druhého polčasu sa k ďalšej hlavičke dostal Škriniar, ale bol tiesnený a z uhla nezaskočil brankára Šunina. K náznaku šance sa vzápätí dostal aj Ivan Schranz a v 56. minúte spoza šestnástky pálil tesne nad Juraj Kucka. Rusi pohrozili v 63. minúte, keď sa k prudkému centru tesne nedostal ani jeden z dvojice útočníkov. Veľkú šancu mal potom Dzjuba, ktorý sa dostal k lopte zoči-voči Kuciakovi, ale potreboval si loptu ešte spracovať a brankár Lechie Gdansk bol pozorný.

V 71. minúte Rusi vyrovnali. Strelu Kuzjajeva Kuciak vyrazil, ale k dorážke sa dostal Mário Fernandes a loptu dostal do siete. Už o tri minúty neskôr vrátil Slovensku vedenie Róbert Mak po peknej individuálnej akcii a strele z hranice šestnástky. V závere zápasu Rusi domácich tlačili čoraz viac a vo výbornej šanci sa ocitol Dzjuba, ktorý z uhla tesne minul a len veľmi tesne sa k lopte pri vzdialenejšej žrdi nedostal Golovin. Rusi sa dostali ešte k ďalším šanciam, ale prehru neodvrátili.

„Veľmi sme potrebovali toto víťazstvo. Nejde o môj gól, ale o výkon, ktorý sme predviedli. Neuveriteľné, čo sme nechali na ihrisku, nebol to krásny futbal, ale za tú bojovnosť a za to, čím sme si prešli za tých päť dní, sme si víťazstvo zaslúžili. Mali sme veľa rozhovorov po tých dvoch zápasoch a hlavne sme si poukázali na súboje, ktoré sme prehrávali. Povedali sme si, že tam musíme dať srdce a musí tam byť presne tá bojovnosť,“ povedal v rozhovore pre RTVS strelec druhého gólu Slovákov Róbert Mak.

Spokojný bol aj tréner Štefan Tarkovič: „Zápas sa odvíjal tak, ako sme očakávali. Bolo to o správnom prístupe, hráči si vstúpili do svedomia a som rád, že sa mužstvo začína zžívať. Predsa, chýbajú nám vodcovia, tím sa tvorí odznova a hráči si musia vybudovať vzťahy. Som rád, že na oprávnenú kritiku reagovali takýmto spôsobom. Verím, že budovanie kádra bude pokračovať v pozitívnom smere. Dnes môžeme byť po pozitívnom výsledku plní eufórie, ale musíme si zanalyzovať aj nevydarené zápasy,“ zhrnul v televíznom rozhovore Tarkovič.

Nasledujúci kvalifikačný blok príde na rad až v septembrovom asociačnom termíne, keď budeme postupne hrať v Slovinsku (1. 9.) a doma s Chorvátskom (4. 9.) a Cyprom (7. 9.). (tasr, n)

H-skupina, 3. kolo kvalifikácie MS 2022

Slovensko – Rusko 2:1

Góly: 38. Škriniar, 74. Mak – 71. Fernandes. ŽK: Hromada – Žemaletdinov, Dzjuba. Rozhodovali: Del Cerro Grande – Yuste, Barbero (všetci Španielsko). Bez divákov.

Slovensko: Kuciak – Pekarík (90.+ Pauschek), Šatka, Škriniar, Hubočan – Kucka, Hromada (61. Hrošovský) – Koscelník, Duda, Mak (76. Ďuriš) – Schranz (90.+ Strelec)

Rusko: Šunin – Fernandes, Semjonov, Džikija, Kudrjašov – Golovin, Ozdojev, Kuzjajev – Žemaletdinov (58. Mirančuk), Dzjuba, Žirkov (46. Mostovoj (65. Sobolev))

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].