Denník N

Panel expertov: Mal by Tarkovič skončiť napriek víťazstvu a čo s urazeným Bénesom? Odpovedajú Borbély, Sapara či Hašan

Zľava: Martin Mikulič, Ladislav Borbély, Marek Sapara, Ján Kocian a Miroslav Hašan. Foto - 2× TASR, 3× N
Zľava: Martin Mikulič, Ladislav Borbély, Marek Sapara, Ján Kocian a Miroslav Hašan. Foto – 2× TASR, 3× N

Po úvode futbalovej kvalifikácie, v ktorej Slováci remizovali na Cypre a doma remizovali s Maltou a zdolali Rusko, sme piatim odborníkom položili päť otázok:

1. Prečo tím, ktorý remizoval s Maltou a Cyprom, dokázal poraziť Rusov?
2. Pred zápasom s Ruskom odzneli názory, že by mal Štefan Tarkovič skončiť – vy by ste ho tam nechali alebo by ste ho nahradili niekým iným, napríklad Vladimírom Weissom, ktorý je teraz voľný?
3. Má slovenský tím na to, aby z tejto kvalifikácie postúpil?
4. Čo si myslíte o situácii, keď tréner Tarkovič nenasadil Lászlóa Bénesa a ten sa nevrátil, lebo bol „unavený“?
5. Čo nám tieto tri zápasy povedali pred Eurom?

Odpovedali Ladislav Borbély, Ján Kocian, Marek Sapara, Martin Mikulič a Miroslav Hašan.


Marek Sapara

asistent trénera MFK Ružomberok a bývalý reprezentant

1. Zmena bola v prístupe k zápasu. Máme bez debaty lepšie mužstvo ako Cyprus a Malta, no zároveň Rusko má lepšie družstvo ako my. Proti Rusom Slováci ukázali srdce a bojovnosť. V utorok to bolo výborne pripravené mužstvo, ktoré zvolilo správnu taktiku a všetci hráči plnili, čo mali.

2. Už by sme sa mohli spamätať, my Slováci. Všetci sme tu top tréneri a každý všetko vie. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sociálnych sietí si každý dovolí všetko komentovať. Samozrejme, každý má právo na svoj názor, ale naozaj by sme sa mali trochu upokojiť. Pred dvoma mesiacmi bol Štefan Tarkovič top tréner a odborník. Prešli dva zápasy a my ho ideme odvolávať. Ukazuje sa v tom slovenská hlúposť. Každý chce vyhrať hneď a nikto nerozmýšľa nad procesom, ktorým mužstvo musí prejsť. Považujem za tragédiu slovenského futbalu, že neveríme trénerom a po dvoch-troch zápasoch ich chceme meniť. Keď tréner dvakrát vyhrá, všetci ho chvália, no o mesiac-dva už je hrozný tréner. Treba si uvedomiť, že práca pri reprezentácii je ťažká. Tréner dostane hráčov z klubov v rôznom stave, mnohí z nich nehrávajú. Možno aj preto sme v prvých dvoch zápasoch neboli na tom dobre a hráči neplnili dobre svoje úlohy. Najviditeľnejší je však tréner, takže sa ako prvý kritizuje on. Koho budeme chváliť za výhru proti Rusom? Len hráčov alebo aj trénera? Toto je moja otázka pre tých, ktorí chceli odvolávať Štefana Tarkoviča.

3. Nemyslime si po jednom zápase, že sme automaticky adept na postup. Strata na Chorvátov a Rusov je zrazu len jeden bod, no oba tieto tímy majú vyššiu kvalitu. Napriek tomu sa nám to môže podariť, ak budeme hrať v každom zápase na sto percent. Veľmi nám však budú chýbať štyri stratené body s Maltou a Cyprom. Obávam sa, že práve tieto prvé dva zápasy môžu v konečnom dôsledku rozhodnúť, že do Kataru nepostúpime. Môže sa však stať čokoľvek, čo sa v utorok potvrdilo naším víťazstvom s Rusmi aj prehrou Slovincov na Cypre.

4. Ja sám som si pred zápasom myslel, že na Cypre zasiahne, ale takto si nikto nemôže dovoliť zareagovať. Obzvlášť nie hráč ako Bénes, ktorý je často zranený, preto ho aj klub poslal na hosťovanie. Takýto mladý hráč by mal byť vďačný za každú príležitosť v reprezentácii, bez ohľadu na to, či hrá alebo nie. A povedať, že bol unavený? Z čoho? Z letu na Cyprus a naspäť? Je to zjavná výhovorka a takto sa, bohužiaľ, k reprezentácii nepristupuje. Tréner si to s ním potrebuje vydiskutovať. Nemáme veľa hráčov, preto si treba rozumne vysvetliť veci.

5. Ukázali nám, že žiadny zápas sa nemôže podceniť a musíme byť stále stopercentne koncentrovaní. Zároveň sme videli, že sa dá hrať s každým. Tímový duch je nevyhnutný v každom zápase za reprezentáciu. Hoci chýbajúcu kvalitu úplne nenahradíte, aj v bojovnosti je sila, ktorá môže nášmu mužstvu pomôcť.


Miroslav Hašan

futbalový redaktor denníka Šport

1. Hrali sme úplne iným spôsobom. Nepotrebovali sme toľko tvoriť. Väčšinu zápasu sme bránili od stredovej čiary smerom nižšie, preto sa nám po zisku lopty otvárali voľné priestory. Bránili sme veľmi dobre a nasadenie viacerých hráčov sa ukázalo ako správne. Šatka pomohol na stopérskom poste, veľmi dobrý zápas odohral Hubočan. Kľúčové však bolo nasadenie Hromadu, ktorý hral vynikajúco na poste defenzívneho štítu spolu s Kuckom. Pozbierali veľa odrazených lôpt a boli úspešní v súbojoch. Keďže hrali dobre stopéri aj defenzívni záložníci, veľmi dobre sme vyplnili stred. Veľmi dôležitý bol Ondrej Duda, ktorý bol sebavedomý na lopte, čím dodával sebavedomie celému tímu. Hralo sa nám dobre aj preto, že sme dvakrát vyhrávali. Zaslúžili sme sa však o to sami vlastnou aktivitou, húževnatosťou aj vnútornou vierou vo víťazstvo. Paradoxne rozhodujúci gól strelil Róbert Mak, ktorý v hre nebol veľmi viditeľný, no mal dva silné momenty – gól a dobre kopnutý roh, z ktorého skóroval Škriniar.

2. Keby to bolo na mne, Tarkoviča by som vymenil. Mali sme v zápasoch priveľa pokusov a omylov. Nie som presvedčený, že budeme schopní vyhrávať zápasy, kde budeme musieť tvoriť. Nie som presvedčený, že zvládneme zápasy, kde budeme musieť trafiť zostavu na prvý raz a nie až na tretí pokus. Odvolanie po víťazstve nad Ruskom môže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

MS vo futbale

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie