Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Za pár dní predbehli väčšinu sveta. Chudobný ázijský štát chce zaočkovať všetkých dospelých za týždeň

Očkovanie v Bhutáne. Zdroj - Unicef
Očkovanie v Bhutáne. Zdroj – Unicef

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,

začiatok nového štvrťroka sa zvyčajne nepovažuje za dôležitý míľnik. V roku 2021 je to inak – tentoraz môže byť začiatok nového štvrťroka omnoho dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Pre EÚ by mal znamenať rýchlejšie dodávky vakcín a vyššie tempo očkovania.

Ďalšie tri mesiace do veľkej miery rozhodnú aj o tom, ako bude vyzerať naše leto, no jedno je isté už teraz – Bhután nedobehneme. Malý ázijský štát si zvolil zaujímavú očkovaciu stratégiu a do vakcinácie sa pustil naplno. Viac sa dočítate vo Svetovom newsfiltri.


Ázia: Bhután na to ide inak

Malé kráľovstvo pod Himalájami bolo doteraz známe hlavne tým, že viac ako HDP sleduje takzvaný index Hrubého národného šťastia, čo je aj cieľ vlády zadefinovaný v ústave.

Bhután sa teraz dostal do médií znova. Ako prvá krajina na svete chce mať zaočkovaných proti covidu 75 percent populácie – a plánuje to stihnúť za týždeň.

Čo chcú dosiahnuť: Krajina s menej ako 800-tisíc obyvateľmi verí, že podá 530-tisíc dávok vakcíny do konca tohto týždňa. Dáta zatiaľ naznačujú, že sa im to môže podariť.

Očkovať začali v sobotu a po prvom dni mali toľko zaočkovaných ako Slovensko za tri mesiace, druhý deň predbehli Maďarsko, tretí deň USA aj Čile. Vo štvrtok mala prvú dávku vakcíny polovica ľudí.

Ako sa im to podarilo? Na rozdiel od iných štátov, ktoré sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Očkovanie proti koronavírusu

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie