Denník N

Utečenci v Medveďove hovoria, že ich kukláči tvrdo zbili, polícia to odmieta

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Utečenci sa vo štvrtok zamkli v jedálni a žiadali prepustenie do Maďarska. Polícia tvrdí, že použila len hmaty a chvaty, aby ich premiestnila na ubytovňu.

„Tvrdo nás bili po tele, po hlave, viacerí sú zranení.“ Utečenci v záchytnom tábore v Medveďove obviňujú slovenskú políciu, že ich vo štvrtok bezdôvodne zmlátila. Denník N hovoril v nedeľu s tromi mužmi, ktorí sú v tábore.

Bitka mala prísť po tom, čo sa utečenci zamkli v jedálni a na základe správ žiadali okamžité prepustenie do Maďarska, odkiaľ sa chceli dostať ďalej na Západ.

O prípade informovali všetky médiá. Na miesto prišli kukláči a podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara nešlo o nijaký dramatický zásah.

„Boli použité hmaty a chvaty ako donucovacie prostriedky, súčasne putá, voči 45 osobám z tých 90. A osoby boli premiestnené do ubytovacích priestorov. V tejto súvislosti boli 3 osoby ošetrené jednorazovo pre menšie odreniny,“ vyhlásil vo štvrtok Gašpar.

Utečenci však tvrdia, že ich kukláči tvrdo zmlátili. Jeden má mať aj vážnejšie zranené oko, ďalší má zranený nos a nohy. „Zaobchádzajú s nami ako s kriminálnikmi, toto nie je Európa, toto je čierny bod. Každú chvíľu rozmýšľame, čo je toto za krajinu,“ povedal jeden z nich. „Doktor tu nie je, povedali, že príde v pondelok.“

Utečenci sú v tábore už niekoľko týždňov. Ak sú na Slovensku nelegálne a polícia ich zadrží bez papierov, sú najprv v záchytnom tábore, ktorý funguje ako väzba. Môžu však telefonovať z automatov, ktoré majú na chodbách. Na tie sa im dá aj zavolať.

Neskôr ich presúvajú do azylových zariadení, kde už je pohyb voľný. Väčšina z nich vtedy pokračuje ďalej na Západ a na Slovensku nezostane. „Všetci, čo sme tu, sme tu preto, lebo nám išlo o život,“ povedali. Viacerí z nich sú v tábore už niekoľko týždňov a nepáči sa im to.

Polícia má inú verziu

Polícia odmieta, že by postupovala neprimerane. „O 8:50 došlo k hromadnému narušeniu vnútorného poriadku 45 osobami z radov zaistených cudzincov. Vedenie útvaru s policajtmi intenzívne komunikovali s organizátormi narušenia, viackrát vyzvali od upustenia protiprávnosti a snažili sa obnoviť poriadok,“ opisuje situáciu hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Odpor sa podľa neho „stupňoval“, pribudli pokriky a búchanie jedálenským vybavením. K 45 ľuďom sa malo pridať ďalších 50, zavolali preto na pomoc kukláčov.

„Po príchode policajtov boli osoby opakovane vyzvané, aby sa vrátili do svojich ubytovacích priestorov a upustili od porušovania vnútorného poriadku. Po nerešpektovaní výziev bol vykonaný služobný zákrok s cieľom eliminovať jednotlivcov – organizátorov a narušiteľov vnútorného poriadku. Boli využité oprávnenia policajta, a to vo forme chvatov a hmatov.  Následne pri trvajúcom odpore boli osobám priložené putá.“

Zákrok sa podľa Wäldla uskutočnil o 13:15. Na miesto tiež podľa neho privolali lekára, ktorý ošetril „drobné zranenia“ trom Afgancom. Hospitalizáciu si nevyžadovali.

„Pri prehliadkach osôb boli nájdené viaceré kovové predmety, sklenené črepiny, napríklad z rozbitého zrkadla a podobne. Služobný zákrok bol vyhodnotený nadriadeným ako oprávnený a v súlade so zákonom. Osobám bol vysvetlený podrobný postup policajtov v ich otázke policajného zaistenia a situácia sa následne upokojila.“

Ombudsmanka prípad preverí v pondelok

Informácie o vyjadreniach utečencov má aj ombudsmanka Jana Dubovcová.

„Verejná ochrankyňa práv v pondelok vyhodnotí, či postup polície preskúma na základe vlastnej iniciatívy,“ povedal jej hovorca Ján Glovičko.

Dubovcová už podľa neho preveruje iný podnet týkajúci sa utečenca vo Zvolene, „pri ktorom mala polícia použiť neprimerané prostriedky“. Preskúmava aj oprávnenosť zásahu.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie