Denník N

Slovensko dokáže byť až kruto nespravodlivé

Kým nebezpečný mafián sa vykúpi svedectvom proti kumpánom, užívateľ trávy sa nemá čím.

Nedávno sme písali o synovi a otcovi zo Skalice. Dostali šesť, respektíve desať rokov natvrdo za pár sadeníc marihuany, ktoré v otcovom vinohrade vysadil prvý z nich. Všeobecne známy je príbeh muža z Košíc, ktorý pôvodne dostal 12 a pol roka za 7,76 gramu marihuany a 0,47 gramu hašiša, ktoré uňho našli.

Stačí pohľad z rýchlika len na tieto dve medializované kauzy, aby bolo jasné, že takéto drastické tresty za mäkké drogy nemajú nič so spravodlivosťou – aj keď Košičan bol v podmienke za podobný skutok. Motivuje ich len falošné predstieranie politikov, ktorí sa tvária, že keď odmietajú čo i len zmierniť tresty v podobných prípadoch, konajú akési dobro. Ako vidíme na osudoch obyčajných ľudí, ktorých životy necitlivá legislatíva ruinuje, opak je pravdou.

Presvedčivý dôkaz, že máme do činenia s krutým nastavením nášho Trestného zákona, ktorý k tráve pristupuje takmer rovnako prísne ako k heroínu, najnovšie poskytli kolegovia z Aktualít. Opísali príbeh seredskej drogovej mafie, ktorá v rokoch 2015 až 2018 vyrobila takmer pol tony pervitínu v hodnote takmer 17 miliónov eur (Košičan za svoju trávu zaplatil 70 eur). Odsúdili zatiaľ len jedného z jej členov, ale zato dôležitého – brata hlavného bosa. Na deväť rokov.

Presne tak, drogový mafián ako z učebnice za kšefty vo veľkom dostal o tri a pol roka menej ako Košičan, o ktorom svedkovia hovorili, že nie je žiadny díler, ale iba bežný užívateľ trávy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dekriminalizácia marihuany

Komentáre

Teraz najčítanejšie