Denník N

Šialený návrh sledovať naše účty musí byť stiahnutý

Už teraz máme dostatočnú právnu úpravu, ktorá polícii či prokuratúre umožňuje lustrovať dôvodne podozrivým osobám ich účty.

Autor je predseda strany Maďarské fórum

Žijeme zvláštne časy. Bývalý policajný prezident, špeciálny prokurátor, riaditelia finančnej správy a SIS a ďalší vysokí predstavitelia polície a dôležitých štátnych inštitúcií sedia vo väzbe. Spolu s nimi tam na súdny proces čakajú oligarchovia, ktorí sa počas vlád Smeru tešili z obrovských štátnych zákaziek a nikdy sa nezabudli poďakovať tým, ktorí im biznis prihrali.

Títo ľudia sedia v base aj preto, lebo nepoznali mieru. Nestačili im milióny. Nechceli byť „len“ bohatí. Boli nenažraní. A tak sa rozhodli, že svoje bohatstvo a moc budú upevňovať všetkými dostupnými prostriedkami. Bolo im jedno, či porušujú zákon. Nezáležalo im na ničom. Svojim cieľom podriadili všetko.

Zašlo to tak ďaleko, že skorumpovaní policajti dodávali mafiánom s napojením na vládu známe „vzťahové pavúky“. Diagramy, ktoré podrobne zobrazovali údaje o osobe spolu s jej bydliskom, osobnými údajmi, rodinou či motorovým vozidlom, ktoré používa. Aby sa dala ľahko sledovať, diskreditovať a vydierať. Alebo ohrozovať na živote.

Vláda zmeny nemôže prísť s takýmto návrhom

Prišli voľby. Vyhralo ich hnutie, ktoré si za cieľ kladie vyčistiť tento chliev, a začalo zatvárať všetkých, ktorí sa na týchto nechutných veciach podieľali. To je absolútne v poriadku a zdá sa, že toto úsilie je spravodlivým zápasom o charakter nášho štátu.

O to viac ma šokovalo, keď som si prečítal, že v mene boja proti korupcii sa na ministerstve vnútra, ktoré ovláda práve spomínané protikorupčné hnutie, uvažuje o vytvorení centrálneho registra účtov, ktorého súčasťou majú byť údaje o zostatkoch klientov bánk na účtoch.

V plnej miere sa podpisujem pod snahu bojovať s organizovaným zločinom a korupciou. Súhlasím, že tí, ktorí sú z takéhoto konania dôvodne podozriví, by mali byť dôkladne prelustrovaní, aby svoje špinavé peniaze nemohli schovávať.

Ale nech mi niekto vysvetlí, prečo chcú represívne zložky štátu kontrolovať naše účty? To sme všetci en bloc podozriví z majetkovej trestnej činnosti? Hovorí im niečo termín bankové tajomstvo? Kto a akým spôsobom bude schvaľovať, že sa niekto chce len tak pozrieť na súkromný účet hocijakého občana? Aké dôvody k tomu má?

Takto sa vracia dôvera občanov v štátne inštitúcie? Neexistuje jediný relevantný dôvod, prečo by mal štátny úradník vedieť, kto má koľko peňazí na svojom účte. O to viac, keď sa ide nad rámec platnej európskej legislatívy. Zase si tu vymýšľame niečo, čo je absolútne nadbytočné a kontraproduktívne.

Ideálny nástroj na diskreditáciu

Teraz si predstavte, že sa jedného krásneho dňa do vlády vráti mafia, ktorá vždy kráčala tým správnym smerom. Ministrom vnútra sa stane nejaký fešák, ktorý pozná ďalších fešákov, veľmi hladných a nenásytných. Tí sa rozhodnú, že potrebujú preveriť finančný stav nejakej firmy, ktorá im nie je po chuti. Alebo budú chcieť zdiskreditovať svojho nepriateľa. Zavolajú teda ministrovi – fešákovi, ktorý má pod palcom políciu, aby sa im pozrel na účty ľudí, ktorí im prekážajú.

Dozvedia sa o tom médiá a začnú sa na to ministra pýtať. Jeho odpoveď? „Všetko je v súlade so zákonom, preventívne sme preverovali podozrenie, že sa táto osoba zapojila do majetkovej trestnej činnosti.“ Chápete, aké je to šialené?

Už teraz máme dostatočnú právnu úpravu, ktorá polícii či prokuratúre umožňuje lustrovať dôvodne podozrivým osobám ich účty. Neviem však pochopiť, prečo by sa niečo také citlivé, ako je finančný stav na účtoch občanov, malo stať paušálne dostupné bez toho, aby bol niekto podozrivý z trestnej činnosti.

Jediným vysvetlením asi je, že ministerstvo vnútra chce týmto návrhom posilniť konkurenčný boj na európskom bankovom trhu, keďže slovenskí občania sa po schválení tohto nebezpečného opatrenia začnú obracať na rakúske, české, poľské a maďarské banky a presunú do nich svoje peniaze.

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie