Denník N

To ho bude bolieť, ak sa ukáže, že najväčším problémom vo vláde IM bol IM (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Petková, Vašečka a Janček vyberajú udalosť, prešľap, podcenený moment, citát a báseň týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Prešľap týždňa

S historicky najnižšou dôveryhodnosťou padla vláda Igora Matoviča. Nastupuje vláda Eduarda Hegera. A hneď prvý avizovaný krok – predloženie programového vyhlásenia vlády bez zmien len s vypustením už splnených úloh je hrubou chybou. Situácia nie je rovnaká ako pred rokom. Pandémia a jej dôsledky sa prejavujú vo výraznom podchladení ekonomiky. Pomáhať by mali úspory z minulosti, lenže tie nám smeráci nezanechali. Doterajšia celková pomoc je nedostatočná, patrí k najnižším v EÚ (stimuly sú na úrovni 3 % HDP, priemer krajín EÚ je na 7 %). Stimuly sú oproti iným krajinám výrazne nižšie, najmä podpora zamestnanosti a domácností. Slovensko má najvyššie riziko dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Stúpa počet dlhodobo nezamestnaných, krachujú celé odvetvia. Nízkopríjmové domácnosti strádajú a strácajú najviac príjmov, opäť patríme medzi krajiny s najväčším prepadom. Máme najdlhšie zavreté školy na svete, prehlbujú sa sociálne nerovnosti detí a študentov, mnohé deti nemali v podstate žiadne vzdelávanie. V zvládaní pandémie patríme medzi najhoršie krajiny na svete v počte hospitalizácií a úmrtí. Zdravotníctvo je vyčerpané, zato máme plné sklady antigénových testov. Samosprávy zachraňujú zlyhávanie štátnych inštitúcií, Veda pomáha hasí, čo sa dá. Zároveň nám leží ľadom 8 miliárd z eurofondov. A ďalšie nám „hrozia“ z plánu obnovy. Nové programové vyhlásenie musí reflektovať stav spoločnosti, ktorý tu zanechala vláda Igora Matoviča, a predložiť návrhy na nápravu chýb. Inak sú slová o sebareflexii mlátením prázdnej slamy.

Podcenená udalosť

Žiadnej krajine EÚ sa nepodarilo splniť plán zaočkovania populácie ku koncu marca. Viazne výroba, objednávky, dodávky a distribúcia – tak na úrovni EÚ ako aj členských štátov. Aj by sme sa očkovali, keby sme mali čím. A tak je stále účinný najmä lockdown. Krajiny ho sprísňujú, my zase podliehame klamlivej nádeji, že si môžeme dovoliť uvažovať o uvoľňovaní. A tak zodpovedným nezostáva nič iné, ako popriať si krásne sviatky na diaľku. Krásne sviatky želám.


Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa I

Demisia Igora Matoviča. Kvitujem protokolárnosť celého aktu, akurát ma po tom roku útokov na všetkých a obviňovania všetkých akosi nedojala jeho diétna prosba, aby sme mu odpustili všetky chyby. (Všetky chyby v jednej vete? To jeho „odpúšťanie“ nám bolo oveľa výživnejšie!) Jeho obľúbená hláška „Dobre bude“ bola pri tejto príležitosti celkom výstižná, len neviem, či I. M. vie, že slovo „dobre“ je príslovka, a tá sa dá v slovenčine stupňovať. Druhý stupeň od „dobre“ je „lepšie“. Lepšie bude, ak Matovič ako minister financií nebude zasahovať do agendy ministerstva nad úroveň malej násobilky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie