Denník N

Od piatej ráno do jednej v noci. Čínskych kuriérov ničí epidémia driny, prvý sa na protest upálil

Konkurencia je stále väčšia a výplata nižšia, niekedy dokonca vôbec nepríde. Väčšina kuriérov sa však aj tak bojí ozvať. Foto – Flickr/Kristoffer Trolle
Konkurencia je stále väčšia a výplata nižšia, niekedy dokonca vôbec nepríde. Väčšina kuriérov sa však aj tak bojí ozvať. Foto – Flickr/Kristoffer Trolle

Milióny kuriérov v Číne sú na samom konci potravinového reťazca dravého donáškového biznisu. Po minuloročnom odhalení jeho „neľudských“ praktík sľubovali najväčšie firmy nápravu. Namiesto toho sa množia ďalšie tragédie.

Bolo pochmúrne predpoludnie v polovici januára a v krčmičkách pozdĺž jednej z mnohých uličiek päťmiliónového Tchaj-čou kmitali kuchári. Navariť a čakať, kým dovnútra vstúpi hladný zákazník, už často nestačí ani tým najmenším reštauráciám v čínskych mestách.

Stále musíte byť online kvôli donáške, baliť horúce jedlo do škatuliek ako na bežiacom páse, rýchlo ho podávať poslíčkovi, ktorý už jednou nohou stojí na pedáli a netrpezlivo sa rozhliada. Rýchlosť je kľúčová. Vďaka rýchlosti prežijete.

Ako sa dostať k výplate

Podobný zhon panoval aj v ten januárový deň v Tchaj-čou – až kým náhlenie neprerušil hlasný krik. Vydesení ľudia sa začali zbiehať pred pobočku agentúry Ťing-ťiang Jing-pchať, lokálneho partnera donáškového giganta Ele.me. Zo stonajúceho, na zemi sa zmietajúceho človeka tam šľahali plamene.

Len pár sekúnd predtým stál 47-ročný kuriér Liou Ťin vnútri a svojho niekdajšieho zamestnávateľa prosil o výplatu. Veď mu dlhovali päťtisíc jüanov, toľko peňazí! Žiadal o ne už predtým, opakovane a márne.

Liou bol tichá voda a držal sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína

Koronavírus

    Svet

    Teraz najčítanejšie