Denník N

Okrem jazyka, ktorému skoro nik nerozumie, majú aj svojskú DNA. Vedci skúmali, ako sa Baskovia líšia od iných Európanov

Genetický mix v Baskicku, ktoré sa nachádza na území Španielska a Francúzska. Zelená symbolizuje Baskov, kým modrá a červená miešanie s blízkymi populáciami. Foto - Institut de biologia evolutiva
Genetický mix v Baskicku, ktoré sa nachádza na území Španielska a Francúzska. Zelená symbolizuje Baskov, kým modrá a červená miešanie s blízkymi populáciami. Foto – Institut de biologia evolutiva

Veľká genetická štúdia skúmala odlišnosti medzi Baskami. Predpokladá sa, že ich jedinečný jazyk euskara zohral rolu v ich izolácii.

Voda tečie, hory však nie. Pohoria sú formované potokmi, no nehýbu sa. A indoeurópske jazyky sú ako tá voda. Ako píše lingvista a polyglot Gaston Dorren vo svojej knihe Lingo, v priebehu tisícov rokov prúdili takmer po celej Európe a dnes nimi rozpráva zhruba polovica sveta. Či už je to angličtina, španielčina, alebo portugalčina a iné.

V Európe je však aj jazyk, ktorý je ako tá hora.

Bez ohľadu na to, aké jazyky prúdili okolo (keltčina, latinčina, berberčina či gótčina a podobne), zostal na svojom mieste. A kým spomínané jazyky vymierali, baskičtina, čiže euskara, prežila ako izolovaný ostrov v mori indoeurópskych jazykov. Za dva a pol tisícročia obmývania zostal na svojom mieste.

Baskické gény: jazyk ako virtuálna izolácia

Baskovia, ktorí žijú v oblasti na severe Španielska a juhu Francúzska, si zachovali svoj jazyk celé stáročia. Patrí medzi najstaršie v Európe a jeho pôvod je sporný. Baskovia sú tradične hrdí na svoju kultúru a na odlišnosť si potrpia.

Nová štúdia barcelonskej univerzity Pompeu Fabra v odbornom časopise Current Biology potvrdila, že si zachovali svoju jedinečnosť, respektíve odlišnosť od európskych národov aj inak – geneticky. No ako hovorí slovenský expert na DNA Marian Baldovič, možno menej, ako by si boli priali.

Podľa výskumu, ktorý sa uskutočnil vo Francúzsku a v Španielsku a týkal sa 1970 ľudí v osemnástich rôznych oblastiach, sa ukázalo, že baskické gény sa počas 2500 rokov len veľmi zriedka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie