Denník N

Psychiater Hašto o motiváciách ľudí, ktorí sa predbehnú pri očkovaní: Keď zlyháva štát, ľudia berú ochranu zdravia do svojich rúk

Jozef Hašto. Foto - Ctibor Bachratý/archív Jozefa Hašta
Jozef Hašto. Foto – Ctibor Bachratý/archív Jozefa Hašta

Predbiehať sa môžu ľudia s narcistickou poruchou, ktorí si myslia, že pravidlá pre nich neplatia. Alebo aj ľudia so silným vnútorným rebelujúcim dieťaťom, ktoré preberá kontrolu v čase krízy. No podľa psychiatra Jozefa Hašta by si väčšina z nich nedovolila priamo u lekára predbehnúť staršieho a chorého pacienta.

„Zábrany sú určite menšie, keď človek fyzicky nevidí tých, ktorých obieha. Podvádzanie sa im tak uľahčí – nielenže ja nevidím ich, ale ani oni mňa,“ hovorí psychiater.

V rozhovore si prečítate:

  • prečo aj samota môže byť motiváciou predbehnúť sa na očkovanie;
  • čo je to vnútorné rebelujúce dieťa, ktoré ničí aj vzťahy;
  • že by sme dokázali byť solidárni, keby nám štát ukázal jasný plán.

Pri očkovaní v Bratislavskom kraji sa ukázalo, že spomedzi dvetisíc ľudí nahlásených na očkovanie cez formulár NCZI boli až tri štvrtiny mladšie, ako je povolená hranica 50+ rokov. Aké máte pocity, keď čítate o ľuďoch, ktorí sa predbehli na očkovanie?

Vo mne to vyvoláva zvedavosť. A potrebu vysvetliť si, aké motívy sú v hre a čo ľuďmi hýbe až natoľko, že obídu pravidlá a urobia klamstvo či podvod. Myslím, že v ich správaní môže byť niekoľko zaujímavých aspektov.

Akých? 

Podľa mojich informácií bol prihlasovací formulár nevhodne zostavený, takže na očkovanie boli zaradení aj ľudia, ktorí nechceli predbiehať a vyplnili ho v dobrej viere, že budú spravodlivo zaradení. A potom boli prekvapení, že tak rýchlo prišli na rad, niektorí mali aj nepríjemné pocity, keďže na nich padol tieň podozrenia, že chceli obísť pravidlá.

Ale teraz k možným motiváciám byť rýchlo zaočkovaný, prípadne aj predbiehať. Viem si predstaviť, že mnohí ľudia majú jednoducho strach. Z toho, že sa infikujú, že ochorejú na covid, prípadne budú mať vážny priebeh a môžu zomrieť. Alebo môžu mať dlhodobé zdravotné ťažkosti, napríklad poškodené pľúca. Strach je pochopiteľný. Môžu mať takisto obavy, že infikujú svojich blízkych.

Majú ľudia strach až natoľko, že sa predbehnú na očkovanie?

Existuje časť populácie, ktorá má výraznejšiu reaktivitu na ohrozenie a reaguje intenzívnejším strachom. Toto ich správanie však ešte môže byť v rámci normy. Potom existujú aj takí, ktorí majú výraznú tendenciu reagovať na ohrozenie silným strachom. Môžu to byť ľudia, ktorí aj v minulosti trpeli na nejakú formu úzkostnej poruchy. Tých nie je málo,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko

Teraz najčítanejšie