Denník N

Uniesli a podpálili autobus. Čo vedie mladých ľudí v Severnom Írsku k takej agresii?

Medzi násilníkmi v severoírskych uliciach sú najmä mladí ľudia. Foto - TASR/AP
Medzi násilníkmi v severoírskych uliciach sú najmä mladí ľudia. Foto – TASR/AP

Polícia medzi násilníkmi v Belfaste zadržala aj trinásť- a štrnásťročných chlapcov.

Násilnosti v Severnom Írsku trvali už niekoľko dní, keď sa na Facebooku objavila ďalšia mobilizácia. Stretneme sa na Lanark Way v Belfaste, písalo sa na sociálnej sieti.

Okolo piatej tam prišli desiatky mladých ľudí oblečených v čiernom. Niektorí sa prišli len pozrieť, jedna pani napríklad v župane.

Mladí násilníci založili požiar v strede cesty, nazbierali si kamene a potom začali do idúceho autobusu hádzať zápalné bomby. Vodič bol z útoku „otrasený“, ale „našťastie nebol zranený a v autobuse neboli pasažieri“, povedala pre BBC ministerka pre infraštruktúru Nichola Mallonová.

Autobus uniesli a podpálili. Zhorel do tla.

Nepokoje v Severnom Írsku majú svoje vlastné premenné, ale majú aj jedného spoločného menovateľa s násilnosťami, ktoré za posledné mesiace zažili aj v iných krajinách. Medzi agresívnymi demonštrujúcimi sú najmä mladí, dokonca i deti. Polícia teraz zadržala aj trinásťročného chlapca.

„Vo viacerých medzinárodných výskumoch – aj u nás na Slovensku – sa ukázalo, že mladí ľudia v súvislosti s pandémiou dlhodobo prežívajú vyššiu mieru depresívnych pocitov a stresu než starší ľudia. To môže vyústiť do následnej frustrácie a potreby kompenzovať si ju prostredníctvom agresívneho konania,“ povedala pre Denník N riaditeľka Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV Barbara Lášticová.

V časoch Troubles

Prečo sú vôbec mladí ľudia v Severnom Írsku v uliciach? Len jeden dôvod

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie