Denník N

Poslali za ním kňaza a cítil, že zomiera. Jakobsen je späť osem mesiacov po páde v rýchlosti 80 km/h

Dylan Groenewegen vytláča Fabia Jakobsena z trate. Foto - TASR/AP
Dylan Groenewegen vytláča Fabia Jakobsena z trate. Foto – TASR/AP

Počas celej 1. etapy pretekov Okolo Poľska sa cítil dobre a chcel zabojovať o víťazstvo. V záverečnom kilometri sa držal tímových kolegov, no na viac si už Fabio Jakobsen nepamätá. „Potom prišlo čierno,“ povedal v rozhovore pre Algemeen Dagblad, v ktorom prvý raz opísal udalosti z 5. augusta, ktoré ho takmer stáli život.

Jakobsen v asi 80-kilometrovej rýchlosti šprintoval o víťazstvo, no jeho holandský krajan a súper Dylan Groenewegen ho vytlačil z trate a Jakobsen preletel bariérami. Pri desivom páde utrpel devastačné zranenia tváre a dýchacej sústavy.

Z toho, čo sa neskôr dozvedel, ho priamo na mieste zachránila pohotová reakcia tímového kolegu Floriana Sénéchala a lekára tímu UAE Dirka Tennera, ktorý mal skúsenosti s prácou na pohotovosti a pomohol Jakobsena zastabilizovať.

„Florian zbadal, že sa dusím vlastnou krvou. Nemohol som sa pohnúť, tak mi zdvihol hlavu, aby krv vytiekla z úst a hrdla,“ hovoril Jakobsen. „Mal som šťastie, že Dirk Tenner vyskočil z auta a prevzal nad tým kontrolu, kým neprišla záchranná helikoptéra.“

Jakobsena v nemocnici v Katoviciach uviedli do umelého spánku a päť hodín operovali. Boj o život napokon vyhral a po komplikovanej rekonvalescencii sa vracia k cyklistike. V nedeľu sa postaví na štart pretekov Okolo Turecka.

Budú to jeho prvé preteky od nehody, ktorá prevrátila život naruby obom jej aktérom dovtedy patriacim medzi najrýchlejších mužov v pelotóne.

Dočítate sa:

  • ako nehoda ovplyvnila Groenewegena a či sa ešte vráti;
  • čo prežíval Jakobsen v nemocnici;
  • vďaka čomu sa mohol relatívne rýchlo vrátiť k tréningu;
  • či sa nebude báť šprintov.

Anonymný život prenasledovaného

Rozhovor s Jakobsenom publikoval denník Algemeen Dagblad na Vianoce. Novinár Thijs Zoneveld sa ho spýtal aj na to, či od nehody komunikoval s Dylanom Groenewegenom. Odpoveď je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cyklistika

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie