Denník N

Utečencov, ktorí sa v Medveďove sťažovali na policajnú bitku, náhle pustili

Foto – TASR
Foto – TASR

Svedkovia, ktorí sa sťažovali na policajnú brutalitu v záchytnom tábore Medveďov, už nie sú na Slovensku. Polícia ich ešte v nedeľu po tom, čo bitku opísali Denníku N, prepustila na slobodu. Zistila to Liga za ľudské práva, ktorá ich chcela v pondelok navštíviť a zadokumentovať ich zranenia.

Ombudsmanka ani Liga za ľudské práva už nevyšetria podozrenia, že utečenci dostali bitku od slovenských policajtov.

Obe inštitúcie dnes plánovali navštíviť záchytný tábor v Medveďove a zistiť, aké boli zranenia po zásahu kukláčov, na ktoré sa sťažovali utečenci rôznych národností. V tábore žili už niekoľko týždňov. Polícia ich však v nedeľu, hneď po tom, ako sa o prípad začal zaujímať Denník N a s utečencami hovoril, z tábora prepustila. Vysvetlila to tým, že už pominuli dôvody zaistenia.

Nikto z nich už pravdepodobne na Slovensku nie je a odišli do Nemecka.

Chceli ísť do Maďarska

Incident sa odohral vo štvrtok, keď sa 45 ľudia zamkli v jedálni a žiadali, aby ich slovenská polícia prepustila. Reagovali tak na dianie v Budapešti a na to, že utečenci sa odtiaľ zrejme dostanú do Rakúska a Nemecka. Neskôr sa k nim pridalo ďalších 50 ľudí, a tak naši policajti z tábora privolali na pomoc kukláčov. Polícia tvrdí, že použila len hmaty a chvaty, aby ľudí previezla na ubytovacie zariadenie, a len traja mali drobné odreniny.

Utečenci však už vo štvrtok volali právnikom z Ligy za ľudské práva a opísali im „brutálnu bitku“. Tú neskôr opísali aj v nedeľu Denníku N. Hovorili o zranenom oku, nose, nohách, úderoch do hlavy a do celého tela.

„Tieto rozhovory zo štvrtka a piatka, kde hovorili, ako boli zbití, máme aj nahraté,“ hovorí šéfka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová. Tábor chceli jej pracovníci navštíviť už v piatok, ale bez vysvetlenia im to neumožnili. Ohlásenú návštevu mali aj na pondelok. Keď tam prišli, okolo dvadsať bitkou postihnutých utečencov tam už nenašli. „Chceli sme sa už v piatok osobne presvedčiť, či sú na nich viditeľné známky násilia. Dnes nám už len povedali, že účel zaistenia pominul a v nedeľu boli prepustení.“

Števulovú takýto postup veľmi znepokojuje. Medzi prepustenými boli aj utečenci, ktorí sa sťažovali, že im polícia pri zaistení ukradla asi tisíc eur. Chceli si od nich zobrať plnú moc vo veci trestného stíhania a zastupovať ich ako poškodených, keďže to rieši inšpekcia ministerstva vnútra, ale ani títo ľudia tam už neboli. Števulová to považuje za veľmi podozrivé. Hovorí, že v tábore sú ďalej zaistené aj rodiny s deťmi zo Sýrie, ktoré by sa mali vrátiť do Maďarska, ale v ich prípade dôvod zaistenia zázračne trvá.

Polícia môže držať utečencov v záchytnom tábore, ktorý funguje podobne ako väzba, maximálne 18 mesiacov. „Takýto postup vôbec neprispieva k oficiálnemu vyšetreniu udalosti,“ hovorí Števulová.

Hovorca policajného prezídia Martin Wäldl ešte v nedeľu vyhlásil, že zákrok bol nadriadeným policajtov vyhodnotený ako oprávnený, a trval na tom, že polícia použila iba hmaty a chvaty a troch ľudí ošetril lekár bez toho, že by potrebovali hospitalizáciu.

„Tvrdo nás bili po tele, po hlave, viacerí sú zranení,“ opisovali zákrok utečenci Denníku N.

Na otázky, prečo boli utečenci ešte v nedeľu prepustení a či to nebolo preto, aby nemohli o bitke ďalej svedčiť, polícia zatiaľ neodpovedala.

Do Medveďova išla aj Dubovcová

Celý postup skúma aj ombudsmanka Jana Dubovcová. Pracovníci jej úradu sa dnes tiež  vybrali do Medveďova. Výsledok ich šetrenia zatiaľ nie je známy.

Dubovcová prešetruje aj zákrok policajtov voči utečencovi, ktorý je vo Zvolene, a pre policajnú brutalitu kritizovala ministra vnútra Roberta Kaliňáka aj po zásahu v osade Budulovská pri Moldave nad Bodvou, kde polícia dobila viacero Rómov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Migrácia

Slovensko

Teraz najčítanejšie