Denník N

Prestížna ENA je elitárska, hovorí Slovák, ktorý na nej študoval s Macronom. Ten ju teraz chce zrušiť

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto - TASR/AP
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto – TASR/AP

Francúzsky prezident chce zrušiť svoju alma mater. Podľa odborníka je to len nešťastný ťah pred blížiacimi sa voľbami.

Patrí medzi inštitúcie nazývané grande école, alebo inak vysoké školy, kde sa študenti vyberajú na základe náročných prijímacích skúšok. Odborné debaty sa vedú o ekonómii, práve aj medzinárodných vzťahoch a Francúzi sa na ne bežne pripravujú aj dva roky.

Na École national d’administration (ENA) sa ich dostane okolo 120. Počas intenzívneho štúdia získajú prípravu na vysokej úrovni a vstupenku na prestížne pracovné miesta vrátane najvyšších postov francúzskej štátnej správy.

Podľa rozšírenej glosy je ENA „škola, ktorú by Francúzi najradšej zrušili, ale každý z nich by tam predtým ešte rád videl študovať svoje deti“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron o tom už určite počul. Školu, ktorú skončil v roku 2004, plánuje zrušiť. A dôvod? V rámci reformy vyššej štátnej správy chce zvýšiť sociálnu mobilitu. Tá je podľa Macrona horšia, ako bola pred 50 rokmi.

Školu ENA má nahradiť Inštitút štátnej správy (Institut du service public), ktorý má byť menej elitársky a má podporovať rozmanitosť.

Porada veľvyslancov

ENA má pozoruhodnú históriu a ešte pozoruhodnejších absolventov. Sú medzi nimi štyria z posledných šiestich francúzskych prezidentov, viacerí premiéri, mnohí ministri, ale aj desiatky veľvyslancov a riaditeľov strategických podnikov.

Na prestížnej francúzskej škole študovala aj slovenská diplomatka Karla Wursterová, ktorá tam v roku 2003 absolvovala štúdium zamerané na medzinárodné vzťahy.

Na prijímacie pohovory sa pripravovala pol roka. Boli podľa nej náročné podobne ako celé štúdium, ktoré nebolo len o teórii, ale hlavne o praxi. Tá spočívala v tom, že študentov ENA poslali na francúzske veľvyslanectvá vo svete. Ona sa dostala do Thajska.

„Hneď v prvý deň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie