Denník N

Dočasný šéf NCZI Suja: Keď sa menili vekové hranice očkovania, dozvedeli sme sa to deň predtým poobede

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Som tu štvrtý týždeň a pripadám si, akoby som tu bol už tretí rok. Neviem, či som niekedy v živote toľko schytal ako za posledné týždne, hovorí Róbert Suja, dočasný šéf úradu, cez ktorý sa registrujeme na očkovanie aj testovanie.

Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja nastúpil na tento post po tom, ako viackrát skolaboval systém prihlasovania na očkovanie a bývalý minister Marek Krajčí vtedajšieho riaditeľa odvolal. Hovorí, že do funkcie prišiel nakrátko, do konkurzu sa neprihlási. V rozhovore Suja hovorí:

 • prečo je problematické zverejňovať viac dát;
 • o predbiehaní sa vo veľkých vakcinačných centrách;
 • prečo nevie povedať, kedy začnú posielať SMS správy o termíne na očkovanie aspoň 48 hodín dopredu;
 • a že centrum nemá kontrolu nad svojím rozvojom a je výrazne závislé od dodávateľských firiem.

Prihlasovali ste cez čakáreň na očkovanie niekoho vy osobne?

Nie. Skúšal som si to len ako demo.

Čo sa vám na čakárni nepáčilo?

Nechcem povedať, čo sa mi nepáčilo. Čakáreň som vnímal, keď už bola nejako definovaná. Ak by som mal možnosť postaviť sa k tomu od začiatku, tak ju asi nadefinujem inak.

Ak by to bolo na vás, v čom by bola čakáreň iná?

Bolo by to viac intuitívne a vnútorná logika by bola definovaná inak. Treba však brať do úvahy aj limity systému či vyhlášky.

Vyhlášky určujú, kto sa môže prihlásiť. Je potom na vás, ako bude web vyzerať a aký jednoduchý bude pre používateľov. Keď som prihlasovala svojich rodinných príslušníkov, prekvapili ma chybové hlášky, nevedelo to nájsť mesto, ktoré som chcela. Prečo to takto funguje?

Museli ste ich prihlasovať skoro. Takto to fungovalo. Keď som nastúpil, musel som zistiť, aká je situácia. Ešte víkend pred spustením čakárne do prevádzky som nevedel vyhodnotiť, aké bude riziko, keď to spustíme, aké problémy môžu nastať. Situácia sa menila zo dňa na deň, intenzívne sa na tom pracovalo. Ak by sme mali možno deň navyše,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Rozhovory

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie