Denník N

Bioštatistik o vrcholiacej tretej vlne v Maďarsku: dôležité bude, ako rýchlo to bude klesať

Bioštatistik Tamás Ferenci. Foto - György Durbák, Óbudai Egyetem
Bioštatistik Tamás Ferenci. Foto – György Durbák, Óbudai Egyetem

K dosiahnutiu kolektívnej imunity môže byť potrebná chránenosť až 85 percent obyvateľstva, hovorí maďarský bioštatistik Tamás Ferenci.

Maďarsko vedie svetovú štatistiku 7-dňového priemeru úmrtí na covid, ale vláda rozhodla začiatkom apríla o uvoľňovaní niektorých opatrení, proti čomu protestovala aj lekárska komora. Vláda tvrdí, že lockdown už v tejto fáze epidémie nepomáha, a spája ďalšie uvoľňovanie so zaočkovanosťou troch miliónov obyvateľov, čo môžu dosiahnuť už o niekoľko dní.

Bioštatistik Tamás Ferenci, člen pracovnej skupiny epidemiológov a matematického modelovania epidémie, hovorí, že ďalšie opatrenia by mali závisieť od skúseností so súčasnými uvoľneniami. V rozhovore sa dočítate:

  • prečo sa začala tretia vlna pandémie v Maďarsku;
  • aké varianty ovplyvňujú súčasný vývoj epidémie;
  • aký môže byť ďalší vývoj;
  • koľko ľudí treba zaočkovať na zastavenie pandémie.

Tretia vlna pandémie udrela v Maďarsku mimoriadne silne. Môže za to predovšetkým britský variant vírusu?

S pomerne veľkou istotou môžeme tvrdiť, že áno. Na začiatku tretej vlny sme nezaznamenali zvyšovanie kontaktov medzi ľuďmi, alebo minimálne, pričom to by mohlo byť druhým vysvetlením. Nemenili sa ani vonkajšie okolnosti, napríklad počasie, tak aby to viedlo k rastu. Vylučovacou metódou teda môžeme dospieť k vplyvu britského variantu. Nemáme síce systematické dáta o jeho rozšírenosti, ale vieme, že je prítomný. Aj medzinárodné skúsenosti jednotne potvrdzujú, že kde sa objaví, potrebuje trošku času, aby sa rozšíril, ale potom vytlačí pôvodnú verziu.

Je zaujímavé, že na Slovensku sa britský variant objavil už okolo decembra a veľmi sa rozšíril aj napriek prísnemu lockdownu v priebehu januára. V Maďarsku sa rozšíril až v druhej polovici februára, prečo to tak mohlo byť?

Neviem to s istotou povedať. Možno to znie divne, ale môže to byť aj otázka šťastia. Vo veľmi skorej fáze epidémie je totiž šťastie veľmi dôležitým faktorom. Keď sa nákaza šíri už vo väčšom rozsahu, priebeh epidémie sa dá dobre nakresliť, pretože pri dostatočne veľkom počte prípadov sa výkyvy spriemerujú. Kým však máme nízky počet prípadov a nemôžeme počítať so spriemerovaním, šťastie zohráva dôležitú úlohu. Napríklad v tom, či jeden nakazený spustil reťaz šírenia alebo nie.

V Maďarsku našli už aj variant z Južnej Afriky. Ten ovplyvňuje súčasné rýchle šírenie tiež alebo ho máte pod kontrolou?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Svet

Teraz najčítanejšie