Denník N

Pochod za život má byť aj o utečencoch, biskupi hútajú nad výzvou pápeža

Pápež sa už pred dvoma rokmi utečencov zastal na ostrove Lampedusa, kde mnohí z nich vtedy pristávali. Foto – TASR
Pápež sa už pred dvoma rokmi utečencov zastal na ostrove Lampedusa, kde mnohí z nich vtedy pristávali. Foto – TASR

Konferencia biskupov Slovenska hovorí, že kňazi sa budú snažiť, aby naplnili pápežovu výzvu ubytovať v každej farnosti utečencov. Je to však v prvom rade na vedení krajiny.

Po výzve pápeža Františka, aby každá farnosť k sebe vzala rodinu utečencov, nie je jasné, či Slovensko s 3,3 miliónmi katolíkov najvyššiu autoritu vypočuje. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa k myšlienke pápeža prihlásila, zatiaľ však jasne nepovedala, či výzvu berie ako záväznú – teda ako niečo, čo by mala cirkev na Slovensku aj splniť.

Na Slovensku máme 1482 farností a pokiaľ by každá mala prijať štvorčlennú rodinu utečencov, išlo by o takmer 6-tisíc ľudí.

„Výzva Svätého Otca zaznieva v duchu evanjelia a katolícka cirkev na Slovensku sa, samozrejme, bude snažiť pomôcť každému, kto sa v dôsledku vojny alebo hladu ocitol v núdzi. Konferencia biskupov Slovenska bude hľadať spôsoby, ako pomôcť pri integrácii všetkých, ktorých prijme Slovenská republika. Urobíme, čo bude v našich silách,“ odpovedá hovorca KBS Martin Kramara.

Vysvetľuje, že ochota pomôcť ľuďom v núdzi na strane duchovných je a každá farnosť sa snaží stáť pri ľuďoch v ťažkostiach. „O spôsoboch riešenia krízy utečencov musia rozhodnúť predstavitelia našej krajiny. Naši duchovní bezpochyby vynaložia úsilie, aby sme prijali výzvu a pomohli utečencom.“ O pomoci budú katolícki biskupi diskutovať o dva týždne (21. a 22. septembra) na zasadnutí KBS v Marianke pri Bratislave.

Utečenci na Pochode za život?

O necelé dva týždne sa desaťtisíce slovenských veriacich zídu v Bratislave na národnom Pochode za život. V jeho memorande sa píše o ochrane života a rodiny, nie však o utečencoch.

Hlavným usporiadateľom je Konferencia biskupov Slovenska. Hovorca Kramara tvrdí, že na pochode budú hovoriť aj o tejto téme. „Téma ochrany života sa týka celého ľudského života, od počatia až po prirodzenú smrť. Teda aj otázky pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi či ohrození, tým skôr, keď vidíme, že medzi utečencami sú aj matky s malými deťmi.“

Národný pochod za život sa blíži. Foto N - Vladimír Šimíček
Národný pochod za život sa blíži. Foto N – Vladimír Šimíček

Farári čakajú

Ako na situáciu reagujú priamo na farách? Farár z bratislavských Rusoviec Marián Prachár vraví, že by do svojej farnosti utečencov prijal. „Viem si to predstaviť a viem si predstaviť, že by sa pár ľudí na to (ubytovať ich) prihlásilo.“

V Raslaviciach v bardejovskom okrese čakajú na pokyn zhora. „Keď príde z biskupského úradu usmernenie, budeme sa podľa toho riadiť,“ odpovedá farár Ivo Jakubík.

Dušan Horváth z farnosti obce Podhorie pri Banskej Štiavnici zasa hovorí, že by takáto pomoc u nich z priestorových dôvodov nebola možná.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania ohlásila, že na prechodné umiestnenie utečencov je ochotná poskytnúť svoje priestory. „S láskou prijmeme predovšetkým kresťanské rodiny prenasledované v ich vlasti. ECAV preukáže štedrosť a pohostinnosť tým, ktorí sú v núdzi,“ napísal generálny biskupský úrad.

Ktopomoze.sk

Ponúknuť ubytovanie a pomoc utečencom sa už niekoľko mesiacov snažia bežní ľudia. Cez iniciatívu ktopomoze.sk sa takto prihlásilo už takmer 1800 jednotlivcov a rodín. Koordinátor iniciatívy Hugo Gloss vraví, že výzvu pápeža vítajú a veria, že povzbudí veriacich aj neveriacich na Slovensku do konkrétnej pomoci utečencom.

„Momentálne detailne mapujeme reálnu kapacitu našej dobrovoľníckej siete a následne sa chceme stretnúť s predstaviteľmi vlády,“ povedal o tom, ako iniciatíva pokračuje. Majú v pláne aktívne sa zapojiť do integrácie 200 utečencov, ktorých Slovensko prijme, a zároveň sa snažiť, aby sa zrealizoval aj ich počiatočný plán – prijať 100 utečeneckých rodín z táborov v Iraku a Sýrii.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Pochod za život

Slovensko

Teraz najčítanejšie