Denník N

Dvadsať rokov lásky k hudbe aj k dizajnu, vlastná tvár a pestrosť

Všetko podstatné o Deadred records na jednej fotke: vpravo šéf vydavateľstva a basgitarista Martin Turzík, za mašinkami Vlado Ďurajka alias Autumnist a za mikrofón nový talent Nina Kohoutová. Foto - Martina Mlčúchová
Všetko podstatné o Deadred records na jednej fotke: vpravo šéf vydavateľstva a basgitarista Martin Turzík, za mašinkami Vlado Ďurajka alias Autumnist a za mikrofón nový talent Nina Kohoutová. Foto – Martina Mlčúchová

Vydavateľstvo Deadred records oslávilo výročie. Ako ho hodnotia muzikanti a ľudia z hudobnej scény?

Je to symbolické, hudobne aj geograficky. Všetky tieto tri vydavateľstvá začínali naraz, po desiatich rokoch dostali spolu cenu Radio_Head Awards za prínos v hudbe a všetky tri existujú už dvadsať rokov. Slnko records sa stalo domovom najznámejších mien z alternatívnej scény a sídli v Bratislave, košická Hevhetia sa orientuje najmä na klasiku, džez alebo experimentálne veci a trenčianske Deadred records sa venuje všetkému, čo je medzitým. Jeho nahrávky sa dajú najlepšie označiť výrazom „middle stream“, ktorý stvoril Stroon, jeden z členov komunity okolo tejto značky.

Katalóg Deadredu je pestrý, sú v ňom veteráni aj nové talenty, gitarovky aj elektropop. Žánrové a generačné presahy dobre vystihuje titulná fotka, na ktorej je záber z koncertu na prestížnom showcase festivale Eurosonic v Holandsku. Je to Autumnist, zoskupenie okolo Vlada Ďurajku obsluhujúceho elektroniku, v ktorom hrá na basgitaru šéf vydavateľstva Martin Turzík a za mikrofónom hosťuje mladá speváčka Nina Kohoutová.

Čo všetkých muzikantov s touto značkou spája, jasne počuť na kompilácii k 20. výročiu. Je to hudba, v ktorej prevažujú melancholické atmosféry. Album Deadred XX ukazuje, že vydavateľstvo a jeho umelci sú v dobrej kondícii. Podľa údajov Národnej federácie hudobného priemyslu IFPI vlaňajšie príjmy DR vzrástli o štvrtinu, predaj vinylových platní o tretinu a príjmy zo streamingu stúpli o sedem percent. Je to aj zásluhou kompilácie Deadred XX, ktorú si zaobstaralo veľa ľudí, pretože nie je klasickou best of výberovkou, ale kolekciou nových či doteraz nevydaných skladieb.

Martin Turzík, ktorý je hlavnou tvárou vydavateľstva, pred dvadsiatimi rokmi založil Deadred records s Richardom Imrichom pre ich projekt Nylon Union. Katalóg sa časom rozrástol aj pre spriaznené kapely a rôzne projekty. Pri príležitosti výročia sme niekoľkým muzikantom a ľuďom z hudobnej scény položili jedinú otázku:

Čo pre vás znamená Deadred records?

Daniel Baláž
Rádio_FM

Pestrosť, originalitu, konzistentnosť. Lásku k hudbe a Trenčínu, ale aj k dobrému dizajnu.

Martin Burlas
Ospalý pohyb, Splnený zäm

Deadred records pre mňa znamená úspešne vyprofilované vydavateľstvo, ktoré má svoju

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie