Denník N

Kraje by chceli očkovať ďalšími vakcínami, nielen AstraZenecou. S Pfizerom má štát vlastné plány

Foto - TASR
Foto – TASR

Župani zriadili veľkokapacitné centrá, teraz nemajú dosť vakcín alebo záujmu. Očkuje sa v nich primárne AstraZenecou. Vakcíny od firiem Pfizer a Biontech zvažuje štát vyčleniť pre mobilné tímy. Tie budú očkovať ľudí, ktorí nemôžu prísť do veľkokapacitného centra.

V Rimavskej Sobote minulý týždeň otvárali očkovacie centrum, ktoré dokáže denne obslúžiť stovky ľudí. Ceremónia bola zaujímavá aj tým, že primátor mesta Jozef Šimko, ktorý je aj poslancom parlamentu za ĽSNS, hovoril o očkovaní úplne inak než jeho predseda Marian Kotleba.

Na rozdiel od Kotlebu si primátor okresného mesta nemyslí, že by sa cez vakcináciu vpichovali do ľudí nanočipy, „znaky šelmy“, ako to údajne predpovedá kniha Zjavenie Jána. „Jednoznačne musíme povedať, že aby sme si s tou pliagou poradili, musíme zaočkovať čo najväčší počet obyvateľov,“ hovoril primátor Šimko.

V Banskobystrickom kraji budú mať až osem takýchto veľkokapacitných centier, posledné pribudne tento týždeň vo Veľkom Krtíši. Podľa vicežupana Ondreja Luntera by v celom kraji technicky vedeli očkovať až 50-tisíc ľudí týždenne.

To sa však podľa neho nedeje pre nedostatok vakcín. Minulý týždeň mali k dispozícii 7500 dávok, tento týždeň dostali len štyritisíc. Ide výlučne o vakcíny AstraZeneca.

„Podľa súčasnej stratégie môžeme očkovať len touto vakcínou. Pomohlo by, keby nám štát

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko

Teraz najčítanejšie