Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Už aj Putin pocítil, že Biden je iný ako Trump

Radikálnu zmenu geopolitickej situácie si jej súčasníci často uvedomia až s oneskorením. Foto - TASR/AP
Radikálnu zmenu geopolitickej situácie si jej súčasníci často uvedomia až s oneskorením. Foto – TASR/AP

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

Joe Biden počas necelých troch mesiacov svojej vlády urobil niekoľko dôležitých rozhodnutí v domácej politike. Naposledy to bol plán investícií do infraštruktúry, predtým covidová pomoc, rušil aj Trumpove rozhodnutia, ktoré sa týkali napríklad migrácie.

Tento týždeň sa viac zameral na zahraničnú politiku, prišiel s dôležitým oznamom o Afganistane a načrtol, ako bude pristupovať v Rusku.


Európa: Stretnú sa Putin a Biden v Európe?

Európa možno zažije ďalší samit amerického a ruského prezidenta. Tento týždeň to navrhol Joe Biden, no hneď potom schladil vzťahy s Ruskom novými sankciami.

O čo ide: Keď bol americkým prezidentom Donald Trump, jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si mohol byť istý, že mu z jeho strany nič nepríjemné nehrozí.

Aj keď mu jeho tajné služby vraveli, že na USA útočia ruskí hekeri, radšej veril Putinovi, ktorý ovplyvňoval voľby v roku 2016. Akurát si neuvedomil, že okrem prezidenta má v USA silné slovo aj kongres, ktorý svojho prezidenta – minimálne pri Rusku – usmerňoval.

Joe Biden sa pozerá na Putina inak. Keď sa nedávno americký novinár opýtal, či ho považuje za zabijaka, odvetil áno. Ruských predstaviteľov to veľmi nahnevalo, brali to ako útok na ruský štát.

Bude samit? Ani to však Bidenovi nebránilo, aby kvôli napätiu okolo ukrajinských hraníc zdvihol telefón a „zabijakovi“ Putinovi navrhol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Joe Biden

Očkovanie proti koronavírusu

Podcasty Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie