Denník N

Košický newsfilter: Problém je očkovací chaos, nie predbiehanie sa

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Dobrý deň,

už štvrtý raz ponúkame výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia.

  • Košický newsfilter publikujeme aj na webe Denníka N a posielame e-mailom (prihláste sa).
  • Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na [email protected].

1. Toto nie je predbiehanie pri očkovaní, ale improvizácia

Košičan Michal minulý týždeň nemal nárok na očkovanie podľa vtedy aktuálnych pravidiel. Nespĺňal vekové kritérium, nepracuje v kritickej infraštruktúre a netrpí žiadnymi diagnózami, ktoré by mu ako náhradníkovi umožňovali uchádzať sa o vakcínu.

Len počul aj čítal, že veľkokapacitné očkovacie centrum košickej župy na Ostrovského ulici už zaočkovalo množstvo ľudí ako on – čo nespĺňali kritériá. Tak sa išiel osobne presvedčiť. Opísal to Denníku N.

Zobral aj priateľku a oboch ich bez problémov zaočkovali. Rovnako ako desiatky podobných len v tom čase, keď bol v hale Michal. Išlo aj o ľudí, ktorí nikde neboli zaregistrovaní a nikde sa nehlásili ani ako náhradníci (ani na to totiž nespĺňali kritériá). Sú to však iné prípady než známe predbiehanie tenistky Dominiky Cibulkovej a jej manžela.

V čom je rozdiel: V boji s pandémiou je kľúčové, aby sme čo najrýchlejšie zaočkovali čo najviac ľudí, ktorí o to majú záujem. Samozrejme, podľa pravidiel, ktoré priorizujú najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Štát by mal vytvoriť systém, ktorý umožňuje primeranú rýchlosť vakcinácie a rešpektuje zvolené priority. Štát však v tomto opakovane zlyháva.

Takzvaná čakáreň – registračný systém Národného centra zdravotníckych informácií – dookola produkuje lapsusy, ktoré prevádzkovateľov očkovacích centier nútia improvizovať. Aby využili pridelené vakcíny, musia krkolomne hľadať množstvá náhradníkov. Preto, ak ani tých nie je dostatok, vezmú aj „okoloidúcich“, ako Michala s priateľkou.

Ako zlyhávala registrácia. Košický župan Rastislav Trnka ilustruje nefunkčnú čakáreň aj na tomto príklade: „Deň pred prvým očkovaním s Modernou (minulý utorok – pozn. red.) sme mali prihlásených len 176 ľudí. Preto k nám presunuli asi 1500 ľudí, ktorí boli registrovaní na očkovanie Pfizerom do univerzitnej nemocnice. Ale z nich k nám reálne prišla asi len polovica. Problém bol, že mnohým ľuďom, ktorí sa chceli prihlásiť na Modernu, systém nezobrazoval, že to je možné, hoci bolo prihlásených menej než dvesto ľudí.“

Aktuálne očkovanie: Veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach bude AstraZenecou očkovať v piatok aj v sobotu (17. apríla). V nedeľu budú očkovať vakcínou od Moderny. Na AstraZenecu sa môžu hlásiť ľudia nad 40 rokov, na Modernu (a Pfizer) nad 60 rokov.

Už aj v Michalovciach: Ďalšie očkovacie centrum s kapacitou tisíc dávok denne pripravil kraj v Michalovciach v priestoroch športovej haly Gymnázia Pavla Horova. Otvoria ho, len čo bude prihlásený dostatočný počet záujemcov.


2. Viac pôrodov ako zomretých mali vlani na Slovensku len tri kraje, z toho dva z východu

Hoci sa počet obyvateľov Slovenska v minulom roku mierne zvýšil o takmer 2-tisíc ľudí na 5,46 milióna osôb, krajina po 17 rokoch prvý raz zaznamenala prirodzený úbytok obyvateľstva.

Znamená to, že počet zomretých prevýšil počet živonarodených o takmer 2,5 tisíca osôb. Celkový prírastok zachraňovala len migrácia – na Slovensko sa prisťahovalo viac ľudí zo zahraničia, ako sa z neho vysťahovalo. Vyplýva to z najnovších demografických dát zverejnených Štatistickým úradom SR.

Prirodzený prírastok vplyvom vyššej pôrodnosti nad úmrtnosťou zaznamenali tri kraje – Bratislavský (265 na 100-tisíc obyvateľov), Prešovský (245) a Košický kraj (65). Počet narodených detí bol na ich území vyšší ako počet zomretých aj v roku poznačenom zvýšenou úmrtnosťou a pandémiou covidu-19.

Z východu aj veľa ľudí odchádza: V Prešovskom kraji, ktorý mal vlani najvyšší prirodzený prírastok obyvateľstva, teda najvýraznejšiu prevahu narodených nad zomretými (2022), však súčasne zaznamenali najvyšší odliv obyvateľov odsťahovaných z kraja (1238).

Preto sa celkový prírastok obyvateľov tohto kraja (784) v porovnaní s predošlými rokmi výrazne znížil. Mierny nárast počtu obyvateľov zaznamenal aj Košický kraj (632).

Najvyššia intenzita pôrodnosti sa minulý rok prejavila v Bratislavskom kraji (1232 živonarodených detí na 100-tisíc obyvateľov), v Prešovskom kraji (1209) a v Košickom kraji (1095).

Najnižšia miera úmrtnosti bola v Bratislavskom a Prešovskom kraji (menej ako 1000 zomretých na 100-tisíc obyvateľov).

 


3. Bolo by to na pochvalu polície, keby…

Pre nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami zadržala v pondelok NAKA 45-ročného Mariána z Košíc. Súd schválil väzobné stíhanie, takže susedia z paneláka na sídlisku Dargovských hrdinov si môžu vydýchnuť.

V jeho byte našli policajti desivý arzenál. Museli si privolať na pomoc špecialistov z chemického laboratória. Z bytu vynášali rôzne nebezpečné látky, traskaviny, danubit – plastickú trhavinu, výbušné látky na výrobu nástražného výbušného systému, ale aj približne 10-tisíc kusov streliva či dokonca nefunkčnú muníciu z 2. svetovej vojny.

Polícia zasahovala aj v rodinnom dome v obci Vrbnica v okrese Michalovce. Aj tam s asistenciou chemikov, lebo aj tam mal Marián podobnú výbavu ako v byte. Ešte aj keď ho policajti zadržali v pondelok pred obchodným domom, mal pri sebe rôzny chemický materiál.

Foto – facebooková stránka Polícia Slovenskej republiky

Podľa obvinenia Marián od roku 2010 v lesoch vyhľadával míny a muníciu z 2. svetovej vojny, potom overoval ich účinok. Hrozí mu až desať rokov väzenia.

Až potiaľ by to vyzeralo na pochvalu pre represívne zložky. Zaevidovali občana, ktorý pácha nebezpečnú trestnú činnosť – nezákonne nakladá s výbušnými látkami v husto obývanej zóne mesta, teda potenciálne ohrozuje množstvo ľudí.

V čom je problém: Šokujúci je dátum, odkedy sa Marián venuje zhromažďovaniu munície. Podľa informácií Korzára sa svojej záľube venuje takmer dvadsať rokov.

A nijako urputne svoj koníček pred verejnosťou neskrýval. Výbušniny, ktoré doma vyrábal, nosil do lesa v okrese Košice-okolie, detonácie si nahrával na video a vešal ich na YouTube.

Vzhľadom na to, že štát má v teréne všelijaké operatívne zložky, nielen susedia takýchto militantných čudákov by hádam privítali rýchlejšiu reakciu polície. Nerobil to ani krátko, ani sofistikovane. Okatejšie by to bolo hádam už len na parkovisku pred policajným riaditeľstvom.


4. Rodičia píšu poslancom o marihuane

Zoltán Andruskó za sprostredkovanie objednávky vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej bola zavraždená aj jeho snúbenica Martina, dostal 15 rokov. Presne toľko ako Róbert Džunko, Košičan, ktorého prichytili dvakrát s marihuanou. Ako konzumenta, nie dílera.

Rovnaký trest za tieto skutky? Už na prvé počutie to znie šibnuto. Akoby sme išli totožne trestať opitého vodiča, ktorý spôsobil haváriu s následkom smrti, s tým, kto v zime jazdil na letných pneumatikách a bez STK.

Róbert Džunko viac než dva roky sedí vo väzbe, ale ešte nepočul právoplatný rozsudok, ešte má šancu na zásadne iný, nižší trest. To by však poslanci museli schváliť pripravovanú novelizáciu trestnoprávnych kódexov.

Rodičia Roba Džunka sa teraz spolu s rodinami niekoľkých mladých ľudí, ktorým hrozia za marihuanu podobne prísne tresty, obracajú na poslancov parlamentu s otvoreným listom. (Denník N).


5. Školáci sú nadmerne vystresovaní z enormného množstva medializovaných správ o covide-19, ktoré deprimujú aj dospelých, nieto ešte deti. Už rok čakajú na správu, kedy pôjdu do školy, a miesto toho sa dozvedajú, koľko ľudí infekcii podľahlo.

Dokonca deti, ktoré sa necítia doma dobre, uvažujú aj o samovraždách. Sú to rodiny, v ktorých deti nezažívajú podporu, nerozumejú si s rodičmi, ich novými partnermi či súrodencami.

„Pri takmer nulovej šanci uniknúť z problematickej izolácie zažívajú pocit úplného zúfalstva a beznádeje a nie zriedka sa uchýlia k sebaubližovaniu, samovražedným úvahám až pokusom,“ upozorňuje psychologička Patrícia Vesel Ganoczyová z I. psychiatrickej kliniky košickej univerzitnej nemocnice.

Hovorí, že má aj 9-10-ročné deti, ktoré proklamujú túžbu zomrieť. „Problémom sú vzťahy s rodičmi a súrodencami, šikanovanie, rodičovské tlaky na školský výkon (bez záujmu o to, prečo to deťom nejde), zrady v kamarátstvach, nešťastné lásky aj internetové stalkovanie.“ (unlp.sk)


6. V bratislavskej MHD síce od júla porastú ceny väčšiny predplatných cestovných lístkov, no ročný predplatný cestovný lístok zlacnie o 25 percent, z 264 na 199 eur.

Košice ani Prešov zatiaľ zmeny tarify neplánujú. Naďalej tak bude stáť ročný predplatný lístok v Košiciach 242 eur a v Prešove 229 eur. (Korzár)


7. Desať mestských bytov je rozptýlených v rôznych mestských častiach Košíc. Ide o podmienku systému Housing first, pretože pre ľudí, ktorí zažijú bytovú núdzu, je uzdravujúce, ak môžu bývať na štandardnej adrese.

Pred nasťahovaním núdznej rodiny do jedného z bytov však podpísalo 23 obyvateľov na Študentskej ulici petíciu adresovanú primátorovi. Nesúhlasia s prenajatím mestského bytu v ich bráne. Vraj majú zlé skúsenosti. (Korzár)


8. Toto je víťazný návrh na revitalizáciu Mlynského náhonu v širšom centre Košíc. Cieľom súťaže, ktorú vlani vyhlásilo mesto, bolo nájsť najvhodnejšie riešenie na premenu 14-hektárovej zóny na významný oddychovo-rekreačný prvok s vodným tokom. Ďalším dôležitým parametrom bol aj rozvoj a udržanie biodiverzity v mestských podmienkach. Odhadovaná cena revitalizácie je 1,9 milióna eur. (kosice.sk)


9. Rok trvalo, kým v Košiciach opäť začala fungovať karanténna stanica pre túlavé psy. Vznikla v areáli medzi U. S. Steelom a Haniskou, prevádzkuje ju Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov. Financie na výstavbu stanice poskytol anonymný darca. (kosice.sk)


10. Pesničky zo Zlatej brány košického štúdia Československej televízie, na ktorých vyrastali generácie súčasných štyridsiatnikov a päťdesiatnikov, inšpirovali košického hudobníka.

Peter Šafránek najnovšie prišiel s punkovo-drum&bassovým remixom skladby Moja mama. Pieseň Ivana Horvátha s textom Tomáša Janovica naspievala v roku 1977 Eva Palčová. (youtube.com)


Odporúčame:

Rezorty dopravy a financií sa dohodli na novej stratégii výberu železničných priorít. Zostavili rebríčky investícií pre Železnice SR, podľa ktorých sa má postupovať pri obnove starých koľajníc. Rebríčky zohľadňujú, ktoré trate sa najviac oplatí renovovať, aké benefity by jednotlivé projekty priniesli a čo by stáli.

Z východu Slovenska sa najvyššie v rebríčku dostali trate Poprad – Štrba (Lučivná), Poprad – Spišská Nová Ves a Košice – Kysak. (Denník N)

Po tom, čo pôvodný prešovský futbalový štadión začali búrať ešte začiatkom roka 2018, by sa o tri a pol roka neskôr mala rozbehnúť výstavba nového štadióna. Má byť hotový do konca roka 2022. Dohodli sa mesto, kraj a futbalový zväz. (sportnet.sk)

Ak máte chuť na mysteriózny cyklovýlet, trasa z Košíc do Čane popri rieke Hornád je teraz na to ako stvorená. Július Szabo nakrútil video a nazval ho Ekokatastrofa pri Hornáde. (Govisity & Tipnatrip)


Foto týždňa: 

Foto – kosiceregion.com

Pri plánovaní výletov do prírody v Košickom kraji sa východniari nemusia spoliehať len na dôverne známe turistické lokality. Ponuka nepoznaných turistických miest od Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Region Turizmus odkrýva návštevníkom menej známe miesta, o ktorých možno doposiaľ nevedeli ani miestni obyvatelia.

Napríklad Margeciansky tunel. Vybudovali ho pred 150 rokmi a je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu ako technická pamiatka. (kosiceregion.com)


FB status týždňa: 

OD PONDELKA 19. APRÍLA SA V PRIESTOROCH KOŠICKÉHO MAGISTRÁTU MÔŽETE BEZPLATNE OTESTOVAŤ NA PRÍTOMNOSŤ PROTILÁTOK VOČI VÍRUSU SARS-CoV-2

Prekonal som ochorenie covid-19?

Má moje dieťa protilátky?

Ochorenie som prekonal dávnejšie, mám ešte protilátky?

Vďaka spolupráci mesta Košice s Lekárskou fakultou UPJŠ na Prevalenčnej štúdii PREVCOVEAST sa o tom môžete dozvedieť v priebehu dvoch nasledujúcich týždňov.

Cieľom štúdie je pochopenie tvorby protilátok voči vírusu SARS-CoV-2, zistenie ich prítomnosti v populácii, a tak aj zistenie skutočného výskytu ochorenia covid-19 na Slovensku.

KEDY BUDE TESTOVANIE V RÁMCI UVEDENEJ ŠTÚDIE TRVAŤ?

Od 19. do 30. apríla 2021 v nasledujúcich časoch:

PONDELOK – ŠTVRTOK: 12.00 – 17.00 h

PIATOK – NEDEĽA: 9.00 – 17.00 h

KTO SA MÔŽE TESTOVANIA ZÚČASTNIŤ?

Testy na protilátky sú určené pre záujemcov bez vekového obmedzenia.

TESTOVANIA SA NEMÔŽU ZÚČASTNIŤ UŽ ZAOČKOVANÉ OSOBY, A TO ANI PO PRVEJ DÁVKE VAKCÍNY.

Testy, ktoré sú pri štúdii používané, sú totiž určené na postinfekčnú imunitu, nie na postvakcinačnú. Registrácia nie je potrebná.

Nevyhnutnou súčasťou samotnej štúdie je však vyplnenie dotazníka a informovaného súhlasu. Ak máte možnosť si ich pred testovaním vytlačiť a vyplniť doma, urobte to. Skrátite si tým čas strávený na odberovom mieste.

Všetky informácie i dokumenty nájdete aj tu: https://korona.kosice.sk/protilatky/

AKO PREBIEHA TESTOVANIE?

Zdravotný pracovník odoberie z bruška prsta niekoľko kvapiek krvi a následne vykoná „rýchlotest“, po ktorom môžete opustiť odberové miesto. Výsledok Vám bude oznámený prostredníctvom SMS správy do 1 hodiny.

AKÉ VÝSLEDKY MÔŽETE V SMS OČAKÁVAŤ?

NEGATÍVNY VÝSLEDOK – s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa s vírusom nestretli alebo sa u vás po prekonaní ochorenia nevytvorila dostatočná ochrana proti infekcii.

POZITÍVNY VÝSLEDOK – buď ste v minulosti prekonali ochorenie, alebo ním aktuálne trpíte.

Ďakujeme, že svojou účasťou na štúdii pomôžete zmapovať aktuálnu epidemickú situáciu v regióne Košíc.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie