Denník N

Zeman degradoval úrad prezidenta na úroveň proruského trolla

Miloš Zeman v roku 2019. Foto - TASR
Miloš Zeman v roku 2019. Foto – TASR

Prezidentovo mlčanie o udalosti, ktorá hýbe zďaleka nielen Českom, by sme si mali dobre zapamätať. Je to jedna z najdôležitejších správ, ktoré uplynulé dni priniesli.

Autor je komentátor českého Deníka N

V Česku asi niet politika, ktorý by sa nevyjadril k sobotňajšiemu odhaleniu. S jednou nápadnou výnimkou, ktorou je hlava štátu. Vzhľadom na význam a dôsledky toho, čo sme z úst premiéra Babiša a vicepremiéra Hamáčka počuli, je to mlčanie veľmi zrozumiteľné. Jednoznačnejšie by Zeman mohol svoj postoj vyjadriť azda jedine ruskou vlajkou vztýčenou namiesto prezidentskej štandardy.

Jedinou reakciou Hradu je tvít prezidentovho hovorcu, podľa ktorého prezident „bol o prípade informovaný“ a „najvyšší ústavní činitelia postupujú v súčinnosti“. Na ďalšie otázky o postoji hlavy štátu prišla strohá odpoveď, že sa Zeman vyjadrí o týždeň.

Ticho je ohlušujúce o to viac, že ​​sa k správe o tom, že výbuchy vo Vrběticiach majú na svedomí ruskí traviči zo Salisbury, pochopiteľne vyjadrujú politici a médiá široko-ďaleko mimo Českej republiky.

A nápadne kontrastuje ešte s jednou vecou. Zhodou okolností minulý týždeň pokladal Hrad za potrebné vyjadriť sa k inej záležitosti – trestu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Miloš Zeman

Otrava Skripaľa

Komentáre

Teraz najčítanejšie