Denník N

Slovensko vs. Česko: my očkujeme aj štyridsiatnikov, Česi najmä starých a chorých a neboja sa AstraZenecy

Porovnanie očkovania v Česku a na Slovensku: štyridsiatnikov začnú Česi očkovať až v júni. V Česku očkujú zatiaľ iba seniorov, prednosť dostali aj chronicky chorí – tí sa u nás dostanú k vakcíne len ako náhradníci.

„To jsem zvědav, co nás čeká v dubnu, maximálne v máji, až nás všechny opíchají,“ spieva Jaromír Nohavica v pesničke venovanej covidu. Už je jasné, že jeho predpoveď zo začiatku roka sa nesplní – všetci Česi zaočkovaní tak skoro nebudú.

Česko aj koncom apríla očkuje najmä ľudí v dôchodkovom veku. Minulý týždeň tam otvorili registráciu pre ľudí nad 65 rokov (čo je Nohavicova kategória), tento piatok spustia systém aj pre ľudí od 60 do 65 rokov.

Nový minister zdravotníctva Petr Arenberger povedal, že ak všetko pôjde podľa očakávania, do konca júna by sa mohli registrovať ľudia nad 40 rokov. Analýza dodávok českého Deníka N hovorí, že pri rýchlom očkovaní by to mohli byť aj ľudia od 35 do 40 rokov.

Plány v Česku sú v kontraste s tým, aké kategórie sa otvárajú na Slovensku. U nás sa štyridsiatnici môžu očkovať už týždeň, viac ako dva mesiace pred rovesníkmi z Česka.

Obe krajiny pritom očkujú porovnateľné množstvá dávok. Ako je teda možný takýto rozdiel?

AstraZenecy sa neboja

Súvisí to okrem iného s tým, čím a ako sa očkuje v oboch krajinách. Slovensko kúpilo menej dávok vakcíny od spoločností Pfizer-BioNTech, podľa informácií Bloombergu využilo 56 percent možnosti objednávky. Stavili sme hlavne na vakcínu od spoločnosti AstraZeneca.

V prípade Česka je to presne naopak. Pfizer využilo na 100 percent, váhalo pri vakcíne od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

„Podľa pro rata sme mohli objednať 7,17 miliónov dávok AstraZenecy, ale objednali sme iba 3 milióny. Neviem vysvetliť, prečo sa takto vláda rozhodla,“ hovorí novinár z českého Deníka N Petr Koubský.

Veľký vplyv na to, že na Slovensku rýchlo otvárame aj nižšie vekové kategórie, je odpor ľudí k k vakcíne spoločnosti AstraZeneca. Na Slovensku stále očkujeme ľudí nad 60 rokov Pfizerom a Modernou a mladších AstraZenecou. A hoci ide pod 60 rokov o veľké skupiny ľudí, zásadná časť z nich nevyužije možnosť prihlásiť sa na očkovanie.

Podľa prieskumu pre Slovenskú akadémiu vied by sa AstraZenecou dala zaočkovať iba tretina ľudí, ktorí sú ochotní zaočkovať sa – teda iba asi 15 percent populácie.

Ak by sa ľudia, napríklad päťdesiatnici, nebáli AstraZenecy, sotva by sme dnes mali otvorenú skupinu pre 40-ročných ľudí. Momentálne v čakárni na prvú dávku čaká iba osemtisíc zaregistrovaných ľudí od 50 do 59 rokov.

Mnohí zrejme čakajú na inú vakcínu, či už na Pfizer, Modernu a v neposlednom rade aj na ruský Sputnik V.

Pritom ešte v marci očkovali šesťdesiatnikov AstraZenecou, no potom sa to zmenilo a na túto skupinu teraz pripadá Pfizer.

V Česku nemá takú zlú povesť

V Česku pritom nemá vakcína od AstraZenecy takú zlú povesť. V prieskumoch by sa ňou dalo zaočkovať 48 percent ľudí z celkovej populácie, čo je síce najmenej zo štyroch schválených vakcín, no len tesne za Modernou.

U susedov si všímajú, aké má výhody oproti konkurencii. „V Česku je AstraZenecy málo a je po nej veľký dopyt, pretože je to jediná vakcína, ktorú môžu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie