Denník N

Nechceme sa sťahovať, ale máme inú možnosť? Rodine s malými deťmi ničí život sused

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Mladá rodina sa snažila riešiť susedský spor pomocou obce a polície, ale neúspešne. Odborníci na riešenie konfliktov varujú pred vyostrením sporu.

Peter a Andrea (mená respondentov sme na ich žiadosť zmenili) sa pred dvomi rokmi nasťahovali do bytu v pokojnej časti Bratislavy. Keď po čiastočnej prerábke konečne prišli do bytu spolu so svojimi dvomi deťmi v predškolskom veku, hneď prvý večer im na dvere zazvonil sused, ktorý býva pod nimi. „Prišiel sa spýtať, či to od nás ide ten hluk,“ spomína Andrea.

O generáciu staršiemu susedovi sa predstavili a vysvetlili mu, že deti boli sedem hodín vo vlaku a tešia sa, že sú konečne v novom byte. „Vtedy sme ešte nemali v byte žiadne koberce ani nábytok, tak sa každé buchnutie naozaj ozývalo. Susedovi sme sa ospravedlnili, aj sme si podali ruky. Mali sme pocit, že pochopil situáciu, ale bolo to asi poslednýkrát, čo sme si podali ruky,“ hovorí Peter.

Sused sa odvtedy chodil sťažovať na hluk pravidelne. Manželia si najprv mysleli, že sa sťažuje právom, takže spravili viaceré opatrenia proti hluku – kúpili hrubé koberce, vysvetlili deťom, že nemajú v byte behať ani hádzať na zem hračky, dávali pozor, aby nepúšťali nahlas hudbu.

„Chápali sme, že noví susedia môžu byť citliví na hluk, že je to normálne, ale verili sme, že budú mať pochopenie pre rodinu s deťmi. A že keď sa aj my budeme snažiť, tak sa budeme vedieť nejakým spôsobom pochopiť. Deťom sme zakázali akčnejšie hry, nesmú si ani len hádzať plyšáky, ani si posúvať autíčka po hrubom koberci. Nepúšťame im ani pesničky – neexistuje, že by v byte tancovali,“ hovorí Andrea.

Napriek tomu u nich pravidelne zvonil sused. Potom prešiel od zvonenia k búchaniu na radiátor.

„Stačilo, aby dcéra alebo syn prešli z izby do izby, a už búchal,“ spomína Andrea. Búchanie bolo čoraz častejšie a intenzívnejšie. „Mysleli sme si, že to postupne ustane – veď búchanie na radiátor zažil každý, kto býva v paneláku. Nemôžete predsa čakať, že budete mať v byte také ticho, ako keby ste boli na samote v lese. Chceli sme vychádzať so susedmi. No hneď prvá skúsenosť bola takáto. A postupne sme začínali chápať, že to, čo zažívame, je extrémne,“ vraví Peter.

Sprísnenie opatrení vyostrilo agresiu

Keďže susedovo búchanie nepoľavilo a pridali sa k tomu aj slovné útoky, manželia podali na suseda sťažnosť na mestskom úrade. Krátko nato sa sused pri ďalšom incidente začal vyhrážať ublížením na zdraví, a tak Peter privolal policajnú hliadku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Vzťahy

    Rodina a vzťahy

    Teraz najčítanejšie