Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Rusko využíva pri Česku známy scenár. Má štyri dejstvá a už sme ho zažili

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Rusko postupuje pri Česku podľa tradičného scenára. 2. India láme všetky koronové rekordy. 3. Na Kube už oficiálne nevládnu Castrovci.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

už dávno strednou Európou tak vážne nerezonovala bezpečnostná a zahraničnopolitická téma. Tento týždeň oprávnene patril dianiu v Česku, ktoré obvinilo ruskú tajnú službu z podielu na výbuchu v ich muničnom sklade.

Vo Svetovom newsfiltri opisujeme scenár, podľa ktorého Rusko v podobných situáciách postupuje. Okrem toho píšeme aj o rekordne silnej vlne covidu v Indii a veľkých zmenách na Kube a v Čade.


Európa: Ruská dráma sa opakuje

Česko sa dostalo do veľkého diplomatického konfliktu s Ruskom. Napätie, ktoré spôsobilo odhalenie ruskej stopy pri výbuchu vo Vrběticiach, zrejme potrvá dlho a Rusi sa aj v tomto prípade držia svojich tradičných postupov.

O čo ide: Keď Briti na jar 2018 v mestečku Salisbury našli na lavičke bezvládneho Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, chvíľu im trvalo, kým zistili, čo presne sa stalo. Keď prípad vyšetrili, bol to prvý veľký prelom v skladaní puzzle, v ktorom zohrala svoju rolu dvojica „ruských turistov“ na vražednej misii.

Ak by sa to stalo na Slovensku, zrejme by sme sa nikdy nedozvedeli, že Rusi svoje obete otrávili novičkom. V tom mali zrejme strojcovia operácie smolu. Briti to zistili vďaka špičkovému vojenskému laboratóriu Porton Down.

Skripaľ a jeho dcéra sa nakoniec zotavili. A my vďaka Bellingcatu zase vieme, že tí obyčajní civilisti, ako tvrdil Putin, sú tajní agenti z vojenskej rozviedky GRU s medailami Hrdinovia Ruska.

Foto – TASR/AP

Nebolo to iba raz: V priebehu nasledujúcich mesiacov a rokov ruskí agenti využili proti Putinovým kritikom túto zbraň viackrát. Vrátane Alexeja Navaľného, čo potvrdili aj svetové laboratóriá a Organizácia pre zákaz chemických zbraní.

Napriek tomu to však Moskva a jej trollovia usilovne popierajú.

Rovnako ako jej účasť pri zostrelení letu MH17, pri okupácii Krymu a ofenzíve v Debaľceve alebo kybernetické útoky po celom svete. Rovnako Kremeľ popiera podiel na neúspešnom pokuse o prevrat v Čiernej Hore či otravu bulharského obchodníka so zbraňami Emiliana Gebreva.

Tak vyzerajú operácie ruských tajných služieb.

Známy scenár: Najnovší prípad ruskej hybridnej vojny, v ktorej opäť vidíme ten istý scenár, sa odohral po českom odhalení operácie vo Vrběticiach.

Presne to opísal v troch bodoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Koronavírus

  Podcasty Denníka N

  Ruskí špióni

  Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

  Vladimir Putin

  Svet

  Teraz najčítanejšie