Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Rusko využíva pri Česku známy scenár. Má štyri dejstvá a už sme ho zažili

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Rusko postupuje pri Česku podľa tradičného scenára. 2. India láme všetky koronové rekordy. 3. Na Kube už oficiálne nevládnu Castrovci.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

už dávno strednou Európou tak vážne nerezonovala bezpečnostná a zahraničnopolitická téma. Tento týždeň oprávnene patril dianiu v Česku, ktoré obvinilo ruskú tajnú službu z podielu na výbuchu v ich muničnom sklade.

Vo Svetovom newsfiltri opisujeme scenár, podľa ktorého Rusko v podobných situáciách postupuje. Okrem toho píšeme aj o rekordne silnej vlne covidu v Indii a veľkých zmenách na Kube a v Čade.


Európa: Ruská dráma sa opakuje

Česko sa dostalo do veľkého diplomatického konfliktu s Ruskom. Napätie, ktoré spôsobilo odhalenie ruskej stopy pri výbuchu vo Vrběticiach, zrejme potrvá dlho a Rusi sa aj v tomto prípade držia svojich tradičných postupov.

O čo ide: Keď Briti na jar 2018 v mestečku Salisbury našli na lavičke bezvládneho Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, chvíľu im trvalo, kým zistili, čo presne sa stalo. Keď prípad vyšetrili, bol to prvý veľký prelom v skladaní puzzle, v ktorom zohrala svoju rolu dvojica „ruských turistov“ na vražednej misii.

Ak by sa to stalo na Slovensku, zrejme by sme sa nikdy nedozvedeli, že Rusi svoje obete otrávili novičkom. V tom mali zrejme strojcovia operácie smolu. Briti to zistili vďaka špičkovému vojenskému laboratóriu Porton Down.

Skripaľ a jeho dcéra sa nakoniec zotavili. A my vďaka Bellingcatu zase vieme, že tí obyčajní civilisti, ako tvrdil Putin, sú tajní agenti z vojenskej rozviedky GRU s medailami Hrdinovia Ruska.

Foto – TASR/AP

Nebolo to iba raz: V priebehu nasledujúcich mesiacov a rokov ruskí agenti využili proti Putinovým kritikom túto zbraň viackrát. Vrátane Alexeja Navaľného, čo potvrdili aj svetové laboratóriá a Organizácia pre zákaz chemických zbraní.

Napriek tomu to však Moskva a jej trollovia usilovne popierajú.

Rovnako ako jej účasť pri zostrelení letu MH17, pri okupácii Krymu a ofenzíve v Debaľceve alebo kybernetické útoky po celom svete. Rovnako Kremeľ popiera podiel na neúspešnom pokuse o prevrat v Čiernej Hore či otravu bulharského obchodníka so zbraňami Emiliana Gebreva.

Tak vyzerajú operácie ruských tajných služieb.

Známy scenár: Najnovší prípad ruskej hybridnej vojny, v ktorej opäť vidíme ten istý scenár, sa odohral po českom odhalení operácie vo Vrběticiach.

Presne to opísal v troch bodoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Koronavírus

  Podcasty Denníka N

  Ruskí špióni

  Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

  Vladimir Putin

  Svet

  Teraz najčítanejšie