Denník N

Máme sa cítiť urazení, že Česi ponížili Danka?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalý predseda parlamentu sa tešil, že opäť môže pomôcť Putinovi, namiesto toho je z neho znova stratený prípad.

Ak na niečom v súvislosti s kauzou výbuchu vo Vrběticiach a vyhostením 18 ruských špiónov panuje zhoda, tak sú to pochybnosti o plánovanej ceste českého ministra zahraničia do Moskvy, na ktorej sa mal zúčastniť aj Andrej Danko.

Jan Hamáček tvrdí, že jeho záujem o kúpu Sputnika V bol od začiatku len fingovaný. Lenže neznie to veľmi presvedčivo a skôr sa zdá, že si takúto verziu príbehu vymyslel len dodatočne, aby pôsobil menej trápne. Dosiahol to však tým, že celú váhu trápnosti zvalil na nášho bývalého predsedu parlamentu.

Ten bol z vidiny vplyvovej operácie v prospech Kremľa minulý týždeň taký nadšený, že je nulová šanca, aby sa vedome zúčastnil na akomkoľvek pokuse prekabátiť Putina. Jeho láska k nemu je taká úprimná a hlboká, že by si radšej odrezal prst, ako by mal poškodiť jeho záujmy.

Zostáva nám teda počúvať Čechov a z ich vyjadrení vyplýva, že buď Danka od začiatku zneužívali na svoje ciele, alebo ho potopili dodatočne, aby nepotopili svojho ministra zahraničia. Isteže, Danko je dnes len predsedom mimoparlamentnej strany, ale je aj bývalým predsedom Národnej rady Slovenskej republiky.

Ak Dankovo poníženie vnímame ako urážku funkcie, tak sa k nemu a spolu s ním aj k nám Česi správajú hanebne. Predstavme si, že by niekto takto pozametal s Andrejom Kiskom ako bývalým prezidentom. Pravdepodobne by sme to nevnímali len ako jeho urážku, ale aj ako urážku celej krajiny.

Na druhej strane je však len mizivá šanca, že Kiska alebo ktokoľvek iný by sa namočil do takejto šlamastiky. Predseda SNS si ju vypýtal svojím zaslepeným pochlebovaním Kremľu a výsledkom je, že sa opäť raz zosmiešnil úplne rovnakým spôsobom, akým dostal svoju stranu na historické dno.

Práve to je dôvod, prečo Dankovu potupu neprežívame ako spoločný problém. Bol na smiech ako druhý najvyšší ústavný činiteľ a je taký aj dnes. Je to jednoducho tak, že Česi alebo hocikto iný si, žiaľ, môžu dovoliť nášho expredsedu parlamentu pokoriť, pretože tým nič neriskujú. Je to neúctivé, nemalo by sa to robiť, a medzi priateľmi už vôbec nie, ale v tomto prípade sa výnimočne Slovensko necíti byť urazené. Na vine si je sám Andrej Danko.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Andrej Danko

Komentáre

Teraz najčítanejšie