Denník N

Stámilióny žien nemôžu rozhodovať o svojom tele. A nie, nejde len o potraty

Turecké ženy protestujú proti návrhu zákona, ktorý by mužom usvedčených zo sexu s neplnoletými dievčatami umožnil vyviniť sa sobášom so svojou obeťou. Foto - TASR/AP
Turecké ženy protestujú proti návrhu zákona, ktorý by mužom usvedčených zo sexu s neplnoletými dievčatami umožnil vyviniť sa sobášom so svojou obeťou. Foto – TASR/AP

Problém sa týka vo väčšej miere menej rozvinutých krajín, ale neznamená to, že v bohatších je všetko v poriadku.

Aj na Slovensku sa stretávame s názorom, že veta „Moje telo, moja voľba“ je feministický výmysel či „nové“ ľudské právo, ktoré má „ospravedlniť“ rozhodovanie žien o svojom reprodukčnom zdraví. Protipotratové skupiny ju spájajú hlavne s tým, že ženy takto odôvodňujú svoje rozhodnutie o interrupcii.

Ide pritom o oveľa širšiu tému, ktorá sa nevyhnutne vôbec nemusí týkať (a ani netýka) reprodukčných orgánov, lebo ženské (ľudské) telo je predsa len komplexná entita a nedá sa redukovať len na vybrané časti, hoci niektorí a niektoré by sa nám snažili nanútiť iný pohľad.

Nerešpektovanie pravidla „Moje telo, moja voľba“ alebo inak telesnej autonómie má negatívne dôsledky pre stámilióny žien, a hoci sa o tom menej hovorí, aj mužov. Telesná autonómia pritom nie je nejaký feministkami vymyslený koncept,  ale ako uvádza OSN, „je to právo, ktoré je implicitne aj explicitne zahrnuté do mnohých medzinárodných dohovorov o ľudských právach“. Napríklad aj do Dohovoru OSN o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien či Dohovoru OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré sú platné aj na Slovensku.

Telesná autonómia je podľa OSN tiež súčasťou medzinárodnej medicínskej etiky a umožňuje ľuďom robiť informované rozhodnutia o svojom zdraví, živote a budúcnosti.

Rozhodujú o nich iní

Najnovšia správa Populačného fondu OSN (UNFPA), uvádza, že v 57 skúmaných, zväčša menej rozvinutých krajinách sveta takmer polovica (45 percent) žien a dievčat nedosiahla telesnú autonómiu a rozhodnutia v tejto oblasti za nich robia iní – či už členovia rodiny, komunita, alebo štát. Ide pritom o ďalekosiahle verdikty, ktoré majú potenciál navždy zmeniť budúcnosť žien a dievčat.

Zoberme si napríklad ženskú obriezku, nútené sobáše často aj dvanásťročných dievčat či skutočnosť, že v

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie