Denník N

Nevieme, aký bude postcovidový svet, ale vieme, aké výzvy v ňom čakajú

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Fedor Gál je sociológ
Klára Jurštáková je doktorandka v oblasti sociálnej psychológie

Iba pánboh vie, čo nás čaká, keď sa pandémia covidu skončí. Otázky a otázniky sa však dajú spísať už dnes. V našej sérii (linky pod článkom) sme sa o formuláciu niektorých pokúsili. Napríklad:

Existuje nejaká „cestovná mapa“, ktorá nás po drastickej skúsenosti s pandémiou covidu-19 povedie do budúcnosti s menším rizikom? No neexistuje, pretože budúcnosť je nepredvídateľná. Existuje však šanca, že ľudia budú pripravení aj na život v nepohode a zároveň si silou zvyku vytvoria čiastočnú pohodu aj v súčasnosti. Hovorí sa tomu schopnosť predvídať riziká a šance na ceste životom, schopnosť adaptability, ktorú ľudia našťastie stále majú.

V postcovidovej budúcnosti je však pár vecí istých. Bude nás čakať čoraz hrozivejšia klimatická kríza, otázniky týkajúce sa využívania umelej inteligencie, nekonečne rýchlo sa šíriace konšpiračné teórie, extrémizmus, fake news a mnoho ďalšieho. Na každú otázku však budeme musieť odpovedať tak, že do nej zahrnieme dynamiku ľudského správania, pretože to stále budeme iba my ľudia, ktorí budú týmto (a ďalším otázkam) čeliť.

Jedna z vecí, ktorej by sme preto mali rozumieť, ak chceme zvládať krízy, sú práve ľudia, ich zvyky, návyky a schopnosť meniť ich.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Komentáre

Teraz najčítanejšie