Denník N

Superliga môže byť mŕtva, ale aj reforma Ligy majstrov poteší bohatých a mocných

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Hoci megalomanský projekt futbalovej Superligy prežil iba 48 hodín, európsky futbal čakajú v najbližších rokoch výrazné zmeny. UEFA totiž zrejme aj v reakcii na Superligu v utorok prijala dlhšie avizovanú reformu Ligy majstrov, ktorá vstúpi do platnosti od sezóny 2024/2025.

„Tento nový formát udrží pri živote sny ktoréhokoľvek klubu o účasti v Lige majstrov vďaka výsledkom dosiahnutým na ihrisku. Taktiež umožní dlhodobú životaschopnosť, prosperitu a rast komukoľvek v európskom futbale, nielen úzkemu kartelu,“ vyhlásil prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Liga majstrov sa rozšíri zo súčasných 32 účastníkov na 36. Nebudú však už rozdelení do štvorčlenných skupín, ale spoločne vytvoria jednu obrovskú ligu, v ktorej každý klub odohrá desať zápasov s rôznymi súpermi (päť doma a päť vonku). Rozpis zápasov bude určený podľa nasadenia jednotlivých klubov.

Prvých osem tímov v tabuľke sa automaticky dostane do osemfinále a tímy na 9. až 24. priečke si zahrajú dvojzápas play-off o zvyšné postupové miesta. Od osemfinále bude už Liga majstrov vyzerať tak, ako ju poznáme.

Tento takzvaný „švajčiarsky model“ nie je taký elitársky ako Superliga a znamená, že do najprestížnejšej európskej súťaže sa naďalej bude môcť kvalifikovať ktorýkoľvek klub.

Zatiaľ známe detaily reformy však ukazujú, že z nového formátu budú nakoniec aj tak ťažiť bohaté kluby zo silných líg.

Ako preskočiť do Ligy majstrov

Samotné rozšírenie Ligy majstrov totiž neznamená viac príležitostí pre kluby z futbalovo slabších krajín. Práve naopak, ak by reforma začala platiť už pred touto sezónou, v Lige majstrov by sme tento rok videli napríklad Arsenal.

Vyplýva to zo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalová Superliga

Liga majstrov

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie