Denník N

Príbeh zrodu najbohatšej futbalovej ligy: Ako revolucionár z Arsenalu vymyslel Premier League

Premier League v roku 1999. Ilustračné foto - TASR/AP
Premier League v roku 1999. Ilustračné foto – TASR/AP

Premier League bola oslavovaná ako produkt anglosaského modelu kapitalizmu.

„Rozlúčte sa s majstrovstvami sveta,“ odkazoval majiteľ AC Miláno Silvio Berlusconi v rozhovore pre magazín World Soccer v roku 1992.

Berlusconi bol jedným z najmocnejších mužov svetového futbalu na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, AC priviedol na európsky vrchol. Nešlo tu však len o úspechy na ihrisku. Muž, ktorý sa o dva roky neskôr stal prvý raz talianskym premiérom, vtedy chcel viesť reformu futbalu.

Myšlienkovo sa podobala neúspešnému pokusu o vytvorenie európskej Superligy zo začiatku tohto týždňa.

Berlusconi rozprával britskému novinárovi Keirovi Radnedgemu, že „kluby sú dôležitejšie ako krajiny“. Išlo o kontroverzný výrok, ktorý si neskôr osvojili aj ďalší mocní vo futbale. Na úspech vraj potreboval len tri zložky: futbal, televíziu a veľkých sponzorov.

Na začiatku deväťdesiatych rokov vychádzal zo špecifickej situácie. Práve v roku 1992 vznikla anglická Premier League v dnešnom formáte. Berlusconiho Seriu A v popularite v ďalších rokoch predbehla a stala sa najpopulárnejšou ligou sveta.

Publicista Brian Glanville už v roku 1964 takisto pre World Soccer písal, že „ekonomická realita nás nevyhnutne privedie k európskej lige“. Spomedzi národných líg to však bola práve anglická, ktorej sa podarilo si získať širokú globálnu základňu fanúšikov.

Úspech prišiel iba pár rokov po tom, ako Anglicko riešilo viac problémy s chuligánmi ako futbal. Po tragédii na Heyselskom štadióne nemohli tamojšie kluby päť rokov hrať v európskych súťažiach. Po ďalšom nešťastí na Hillsborough sa v Anglicku rekonštruovali štadióny.

Keď odštartovala Premier League, futbal sa zmenil. Jedným z hlavných dôvodov boli televízne práva.

Dovtedy mali takmer vo všetkých európskych krajinách monopol na vysielanie futbalu verejnoprávne televízie. „(Kluby) si nemali koho vybrať a často sa báli, že čím viac budú v televízii, tým menej ľudí príde na štadión. Preto kluby aj ligy zobrali každú ponuku, aj malú, nech majú z televízie aspoň niečo,“ vysvetľoval historik David Goldblatt v knihe The Ball Is Round (Lopta je guľatá).

Anglicko sa však učilo od Francúzska. Tam v polovici osemdesiatych rokov vznikla stanica Canal Plus, ktorá fungovala na predplatiteľskej báze.

„Canal Plus ukázal, že futbal – ak bol naživo a exkluzívne – bol tou úplne najefektívnejšou formou televízneho vysielania, ktorá presvedčila ľudí, aby si priplatili. Boli totiž zvyknutí na trh

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalová Superliga

Ofsajd

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie