Denník N

Lunter: Vallo aj Droba ma svojimi výrokmi sklamali, považujem za hanebné, že žiadajú presun vakcín do Bratislavy

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Radšej ako presúvať vakcíny po Slovensku by sme sa mali zamyslieť, ako čo najrýchlejšie zaočkovať najviac zraniteľné skupiny na celom Slovensku, hovorí podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

V porovnaní s kampaňou na zavedenie eura vynakladáme stonásobne menej peňazí na očkovaciu kampaň, vychádza to približne na jeden cent na obyvateľa, hovorí podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

V rozhovore hovorí aj o tom:

 • ako kraje začali s veľkokapacitným očkovaním a že by vedeli očkovať aj Pfizerom,
 • že by zvládli zaočkovať aj 50-tisíc ľudí týždenne, keby mali vakcíny,
 • ako chcú k očkovaniu dostať čo najviac starších ľudí,
 • ako by sa podľa neho mala zlepšiť informačná kampaň k očkovaniu.

Máte na tento víkend dostatok vakcín? 

Vakcíny dostávame na týždeň, máme osem očkovacích centier a nie všetky očkujú cez víkend. Na tento týždeň sme dostali okolo 5000 vakcín, čo postupne vychádza akurát tak, aby sme začali očkovať druhou dávkou tých, ktorí už majú prvú dávku.

Kapacitne by ste zvládli zaočkovať aj tých, ktorí čakajú na prvú dávku vakcíny?

Áno, kapacitne by sme zvládli približne desaťnásobne viac ľudí. Úplne v pohode by sme dokázali zaočkovať približne 50-tisíc ľudí týždenne.

V očkovacích centrách sa zatiaľ očkuje AstraZenecou. Minister zdravotníctva v stredu potvrdil, že sa očkovacia stratégia môže meniť. Vedeli by ste zabezpečiť očkovanie aj Modernou, ktorá je logisticky veľmi náročná, a Pfizerom, ktorý potrebuje skladovať pri veľmi nízkych teplotách? 

Už dlhodobo komunikujeme, že sme schopní očkovať akoukoľvek očkovacou látkou, je to len o prispôsobení logistiky. Ak by sme sa rozprávali o Pfizeri, máme preddohodnutú spoluprácu s nemocnicami, ktoré by skladovali vakcínu v laminárnych boxoch – odobrali by sme nerozrobené, chladené vakcíny, ktoré by mohli niekoľko dní zotrvať v chladničke. Následne by sme si ich rozriedili. Podobne aj pri Moderne – pri nej by sme si pripravili mrazničky na -20 stupňov. Zvládli by sme to.

Do hry môže prísť aj ako dobrovoľná možnosť Sputnik – aj to by ste zvládli? 

Určite áno. Deklarujeme, že sme pripravení očkovať akoukoľvek vakcínou, ktorá bude mať oficiálne schválenie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Banská Bystrica

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Rozhovory

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie