Denník N

Pokračovanie politiky inými prostriedkami podľa Progresívneho Slovenska

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Politické rozhodnutia by politické strany nemali prenášať na úroveň trestného práva.

Politická strana Progresívne Slovensko podala na generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre nezvládnuté opatrenia proti pandémii covidu-19. Konkrétne má podozrenie na zneužitie právomoci verejného činiteľa. Samozrejme, terčom takéhoto pokusu nemôže byť nik iný ako vláda, jej predseda a jednotliví ministri.

Progresívci za bod zlomu, ktorý si zaslúži trestné stíhanie, považujú rozhodnutie vlády z polovice decembra, ktorým nedošlo napriek naliehaniu odborníkov k zavedeniu prísneho lockdownu. Výsledkom bolo masové premorovanie počas Vianoc a následne tisíce mŕtvych.

To je tá slávna schôdza, počas ktorej Marek Krajčí plakal potichu a prítomná odborníčka nahlas, lebo ich ministri odmietali vypočuť. To je tá vláda, o ktorej spätne hovoril aj Igor Matovič, že nepodporil vlastného ministra s návrhom na omnoho prísnejšie opatrenia počas Vianoc, pretože nechcel, aby si SaS zas spravila tlačovku, že s nimi nesúhlasí. To je to rokovanie vlády, ktoré podľa dostupných informácií naozaj do veľkej miery môže za to, že Slovensko vyletelo na niekoľko týždňov na špičku svetového rebríčka v počte obetí covidu v prepočte na počet obyvateľov.

Nejde o nič nové. O kľúčovej úlohe spomínaného rokovania sa na Slovensku verejne hovorí už mesiace. Politickým dôsledkom v podstate s odstupom týždňov bola demisia Mareka Krajčího a nepriamo i výmena predsedu vlády. Samozrejme, vyvodenie politickej zodpovednosti bolo veľmi neúplné, keďže vo vláde inak zostali všetci ministri, čo 16. decembra nevypočuli varovania Mareka Krajčího ani konzília odborníkov.

Máme teda do činenia so situáciou, keď nejaká jasne rozpoznateľná príčina viedla k predvídanému následku. Napriek tomu je chybou, že PS trestné oznámenie podalo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Progresívne Slovensko

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie